Candidatul la președinție George Simion a fost primit de președintele Poloniei, Andrzej Duda
Președintele AUR și candidat la alegerile prezidențiale, George Simion, a fost primit astăzi, 14 mai, de președintele Poloniei, Andrzej Duda, la Palatul Prezidențial din Varșovia.
Ambii politicieni au postat imagini de la întâlnire, pe rețelele sociale, însă mesajele au fost diferite.
Pe contul de TikTok al lui George Simion se spune că Întâlnirea a avut ca teme centrale reinstaurarea democrației, într-un context dificil pentru România, colaborarea economică bilaterală, Inițiativa celor Trei Mări, precum și potențialul strategic și economic al României în regiune și că vizita subliniază angajamentul lui George Simion pentru promovarea relațiilor internaționale solide și pentru valorificarea poziției României ca partener activ în Europa Centrală și de Est.
În schimb, Andzej Duda este mult mai laconic în postarea sa de pe X: Președintele Andrzej Duda
l-a primit la Palatul Prezidențial pe vicepreședintele Grupului Conservatorilor și Reformiștilor Europeni George Simion. Principalul subiect al întâlnirii l-au constituit relațiile bilaterale dintre Polonia și România.
Prezydent @AndrzejDuda przyjął w Pałacu Prezydenckim Wiceprzewodniczącego Grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów @georgesimion.
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) May 14, 2025
Głównym tematem rozmowy były relacje dwustronne między Polską a Rumunią. W spotkaniu uczestniczyli Szef KPRP Małgorzata Paprocka, Szef BPM… pic.twitter.com/mjIsiPfO6Q
Cu o zi în urmă, George Simion a participat la un miting electoral al cadidatului conservator la funcția de președinte al Poloniei, Karol Nawrocki.

