Mamele de la Srebrenița își plâng încă fiii uciși în primul masacru recunoscut oficial, în Europa, după cel de-al Doilea Război Mondial. “Ca mamă, dorința mea este ca nicio altă mamă din lume că nu trăiască ce am trăit noi”

11 May 2025, 22:06

Anul acesta se împlinesc 30 de ani de la cel mai cumplit masacru din Europa, după cel de-al doilea Război Mondial. Pentru mii de familii din Bosnia şi Herţegovina, nici acum nu s-a vindecat trauma din 1995 după masacrul de la Srebrenița. Vă avertizăm că sunt informații și imagini care vă pot afecta emoțional.

Nura, Hanifa și Safiya trăiesc în acest mic orășel de munte din Bosnia-Herțegovina, la granița cu Serbia. Cele trei femei merg adesea și plâng la un monument pe care scrise numele copiilor lor.

Nura Mustafici, mama unui copil ucis în 1995 la Srebrenița: Cele mai frumoase momente din viața unei mame sunt când este alături de copii ei. Este imposibil pentru o mamă să îi uite. Ca mamă, dorința mea este ca nicio altă mamă din lume să nu trăiască ce am trăit noi. Nicio mamă nu ar trebui să îndure pierderea unui copil.

Fiul Nurei ar fi avut astăzi 30 de ani. A fost ucis în acest mic orășel, Srebrenița, unde azi trăiesc puțin peste două mii de locuitori.

Întreaga populație este de 4 ori mai mică decât numărul celor omorâți de sârbi în 1995. Numele victimelor sunt înscrise pe un monument.

Hanifa Omerovici, mama unui copil ucis în 1995 la Srebreniţa: O parte din mine lipsește mereu. Este foarte greu. Spun o rugăciune pentru sufletul fiului meu, o dedic tuturor din acest cimitir, sufletelor celor pe care i-am iubit. Să-i primească Dumnezeu în Rai.

Se împlinesc 30 de ani de când forțe ale sârbilor bosniaci și ale armatei sârbe au ocupat Srebrenița, i-au adunat pe toți băieții și bărbații din regiune și, în două săptămâni, au ucis aproape 8 mii de oameni, ca represalii în urma unor zvonuri de tortură ale militarilor separatiști bosniaci.

Forțele ONU de menținere a păcii s-au retras – generând una dintre cele mai mari controverse internaționale din vremurile moderne.

Conducătorul sârb, Ratko Mladici, a fost găsit vinovat de justiția internațională și este în închisoare – dar Bosnia Herțegovina este și astăzi o țară măcinată de acea catastrofă – primul masacru recunoscut oficial, în Europa, după cel de-al Doilea Război Mondial.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite

Cele mai citite pe aceeași temă