Rubio îndeamnă Germania să “inverseze cursul” după ce AfD a fost etichetată drept extremistă
Secretarul de stat american, Marco Rubio, a condamnat clasificarea partidului Alternativa pentru Germania (AfD) drept “extremist de dreapta confirmat” de către serviciile de informaţii interne, făcând apel la ţară să “inverseze cursul”, relatează dpa.
“Germania tocmai a acordat agenţiei sale de spionaj noi puteri pentru a supraveghea opoziţia. Asta nu este democraţie – este tiranie deghizată”, a scris Rubio pe platforma de socializare X.
“Ceea ce este cu adevărat extremist nu este popularul AfD – care s-a clasat pe locul al doilea în recentele alegeri – ci mai degrabă politicile de imigrare cu frontiere deschise ale establishmentului, cărora AfD li se opune”, a spus el. “Germania ar trebui să schimbe cursul”.
Agenţia de informaţii interne a Germaniei a desemnat vineri AfD, care se opune imigraţiei, drept o organizaţie confirmată de “extremă dreaptă” care “dispreţuieşte demnitatea umană” şi ameninţă democraţia.
Noua clasificare, care conferă agenţiei o putere de supraveghere mai mare asupra AfD, este rezultatul unei revizuiri cuprinzătoare, ale cărei concluzii sunt prezentate într-un raport intern de 1.100 de pagini.
Această decizie redeschide dezbaterea privind posibila interzicere a acestui partid, cu doar câteva zile înainte de învestirea lui Friedrich Merz în funcţia de cancelar.
Nu este prima dată când administraţia Trump intervine în politica germană, spre marea supărare a Berlinului, comentează AFP.
Vicepreşedintele JD Vance i-a consternat pe germani şi pe europeni în general într-un discurs ţinut la Munchen la mijlocul lunii februarie, în care a afirmat că libertatea de exprimare este “în declin” în Europa, vizând Germania în special.
La acea vreme, el a denunţat ostracizarea AfD şi a cerut să se pună capăt “cordonului sanitar” din jurul partidului şi a purtat discuţii cu lidera AfD, Alice Weidel.

