Amenzi mai mari pentru vecinii zgomotoși. Legea s-ar putea aplica și în mediul rural
Vecinii zgomotoși ar putea primi amenzi mult mai mari ca până acum. Acestea ar putea ajunge până la 12.000 de lei. Cel puțin, asta propune un proiect legislativ susținut de Guvern. Mai mult decât atât – dacă în prezent legea se aplică doar în orașe, noul text prevede sancțiuni și pentru mediul rural.
Zgomotul produs de o bormașină se aude în timpul orelor de odihnă, pe un bulevard din Capitală. Conform modificărilor propuse, astfel de sunete, dar și petrecerile și muzica ascultată la volum mare, vor fi considerate infracțiuni nu doar în orașe, ci și la sate. În plus, se propune și extinderea perioadei în care tulburarea liniștii vecinilor este sancționata în caz de recidivă, de la 24 de ore, cum este acum, la 72 de ore.
Persoanele care își deranjează vecinii între orele 22:00 și 08:00 dimineața, precum și între 13:00 și 14:00, riscă amenzi cuprinse între 1.000 și 2.000 de lei, în creștere față de plafonul actual de 1.500 de lei. Dacă abaterea se repetă în următoarele 72 de ore, amenda poate ajunge la 6.000 de lei.
Pentru organizarea de petreceri private, sancțiunile ar putea fi între 4.000 și 6.000 de lei.
În cazul în care petrecăreții nu se potolesc și recidivează în 72 de ore, amenda suplimentară ar putea ajunge la 12.000 de lei.
Reprezentanții asociațiilor de proprietari spun că în teorie totul pare clar, însă în practică autoritățile își pasează atribuțiile de la una la alta.
Mihai Mereuță, preşedinte, Federația Asociațiilor de Proprietari HAbitat: Niciodată nu și-a pus nimeni problema cine intervine, cine măsoară, sau sunt doar pe hârtie? Specialiștii știu, dar în practică, cine? Poliția, Mediu. Cine aplică și face măsurătorile astea?
Pe lângă reglementările referitoare la liniștea publică, proiectul de lege prevede și sancțiuni mai mari pentru comercianții care încalcă interdicțiile privind vânzarea alcoolului sau care închiriază spații pentru desfășurarea unor activități ilegale, inclusiv proxenetism.
Amenzile pentru aceste încălcări vor fi dublate, putând ajunge până la 6.000 de lei. Cei care nu pot achita amenzile ar putea fi obligați să efectueze muncă în folosul comunității.
Proiectul urmează să fie supus votului în Camera Deputaților, care este for decizional.

