Leverkusen, eliminare rușinoasă în semifinalele Cupei Germaniei: învinsă de o echipă din liga a 3-a
Arminia Bielefeld a produs marea surpriză a sezonului în fotbalul german, calificându-se în finala Cupei, DfB Pokal, după o victorie cu 2-1 împotriva campioanei en-titre, Bayer Leverkusen.
Oaspeții, care au evoluat într-o formulă apropiată de cea standard, au deschis scorul repede prin Tah, dar Arminia a întors rezultatul până la pauză prin reușitele lui Worl și Grosser. Acesta avea să fie și rezultatul final, spre bucuria imensă a fanilor de pe Schuco Arena, care își vor încuraja favoriții în finala de la Berlin, unde Bielefeld o va întâlni pe învingătoarea dintre Stuttgart și Leipzig.
Aflat în stare de șoc la final după ce elevii săi au fost umiliți de ocupanta locului 4 în 3.Bundesliga, antrenorul lui Bayer, Xabi Alonso, a găsit cu greu o explicație pentru încă o sincopă majoră în acest sezon, după eliminarea din Liga Campionilor și pierderea contactului cu liderul Bayern Munchen în lupta pentru titlu: „Am jucat încredibil de prost, nu ne-a ieșit mai nimic, este o mare rușine ceea ce ni s-a întâmplat. Speram să jucăm la Berlin cu trofeul pe masă, dar… e dureros”.
În sezonul trecut, Leverkusen reușea un parcurs fantastic pe trei fronturi. A câștigat în premieră campionatul Germaniei, apoi Cupa și a disputat finala Europa League, pierdută în fața Atalantei, după 51 de meciuri consecutive fără înfrângere.

