Control judiciar prelungit în cazul fraților Tate. Cei doi au plecat în Dubai cu un avion privat
Fraţii Andrew şi Tristan Tate vor avea interdicţii încă 60 de zile, după ce procurorii DIICOT au decis astăzi prelungirea controlului judiciar pe numele lor. După excursia în SUA, cei doi au plecat în urmă cu scurt timp în Dubai cu un avion privat.
Fraţii Tate s-au întors recent în România, după ce au efectuat o vizită în SUA, cu acceptul procurorului de caz de la DIICOT care îi anchetează în dosarul de trafic de persoane şi viol.
Andrew şi Tristan Tate, cu dublă cetăţenie, britanică şi americană, au fost trimişi în judecată de DIICOT pe data de 20 iunie 2023, fiind acuzaţi de constituire a unui grup infracţional organizat, trafic de persoane, viol, acces ilegal la sistem informatic, lovire sau alte violenţe.
Ulterior, în decembrie 2024, instanţele au anulat rechizitoriul procurorilor, iar dosarul s-a întors la DIICOT pentru refacerea urmăririi penale.
În urmă cu câteva zile, Andrew Tate declara că va mai rămâne în România pentru câteva săptămâni, dar că poate pleca oricând vrea.
“Sunt o persoană liberă, nu sunt condamnat de nimic, la fel ca voi. Pot să merg în orice vacanţă vreau. Pot să merg în Grecia, pot să merg în Australia, oriunde îmi place (…). Dacă mă cheamă (cei de la Poliţie, n.r.), vin. Dacă nu mă cheamă, voi fi ocupat să îmi trăiesc viaţa. Cred că orice om cu creier îşi dă seama că acest caz nu duce nicăieri. E o situaţie administrativă, birocratică. Putem vorbi despre cum este nedrept că au încercat să îmi distrugă viaţa timp de trei ani, dar Dumnezeu ne dă anumite lucruri ca să ne testeze, iar eu cred că Dumnezeu mi-a dat această situaţie”, a declarat Andrew Tate.
„În urma cererii formulate de echipa legală a fraţilor Tate instanţa a decis returnarea vehiculelor către aceştia. Niciun autoturism nu a mai rămas în custodia DIICOT”, au transmis, luni, reprezentanţii fraţilor Tate.
Cei doi au fost arestați în decembrie 2022 în România pentru acuzații de trafic de persoane, viol, spălare de bani și constituirea unui grup infracțional organizat, petrecând o perioadă considerabilă de timp în închisoare și în arest la domiciliu. Ulterior, cei doi au fost plasați în control judiciar și au primit permisiunea autorităților române, la sfârșitul lunii februarie 2025, de a călători în Statele Unite. Procurorii români au stabilit ca cei doi să rămână „sub control judiciar”, ceea ce înseamnă că trebuie să se prezinte periodic în faţa autorităţilor.

