Danemarca “nu apreciază tonul folosit” de administraţia Trump. Ministru: “Nu aşa vă adresaţi aliaţilor apropiaţi”

29 March 2025, 11:57 (actualizat 29 March 2025, 17:15)

Danemarca “nu apreciază tonul folosit” de vicepreşedintele SUA JD Vance, care a criticat dur presupusa inacţiune a Danemarcei în Groenlanda, a declarat, sâmbătă, ministrul danez de Externe, Lars Lokke Rasmussen, citat de AFP.

“Suntem deschişi criticilor, dar, pentru a fi complet sinceri, nu apreciem tonul în care au fost exprimate”, a transmis şeful diplomaţiei daneze, într-un videoclip postat pe platforma X.

“Nu aşa vă adresaţi aliaţilor apropiaţi şi încă mai consider că Danemarca şi Statele Unite sunt aliate apropiate”, a adăugat el.

Reacţia şefului diplomaţiei vine după ce vicepreşedintele american JD Vance a criticat aspru presupusa lipsă de acţiune a Danemarcei în Groenlanda, în cursul vizitei sale, vineri, la singura bază militară americană din teritoriul semi-autonom. Preşedintele american Donald Trump a reafirmat recent că vrea să anexeze insula.

“Mesajul nostru către Danemarca este foarte simplu: nu aţi făcut o treabă bună pentru poporul Groenlandei”, a spus JD Vance, în faţa trupelor de la baza americană Pituffik, situată pe coasta de nord-vest a Groenlandei.

“Aţi investit insuficient în Groenlanda şi în securitatea acestui teritoriu continental incredibil şi magnific, populat de oameni incredibili. Acest lucru trebuie să se schimbe”, a declarat el, adresându-se autorităţilor daneze.

Rasmussen i-a replicat lui Vance că ”are dreptate (să spună) că nu am făcut suficient, dar sunt puţin nedumerit, pentru că nici americanii nu au făcut suficient”.

Ministrul danez de Externe a amintit că SUA au în prezent o bază cu 200 de soldaţi, în timp ce, în timpul Războiului Rece, americanii aveau 17 instalaţii militare în Groenlanda, cu 10.000 de soldaţi. ”Putem face mult, mult mai mult în cadrul actual”, a adăugat el.

“Acordul de Apărare din 1951 oferă Statelor Unite multe oportunităţi de a avea o prezenţă militară mult mai puternică în Groenlanda. Dacă asta vreţi, haideţi să discutăm”, a răspuns ministrul danez, referindu-se la textul care reglementează prezenţa americană în Groenlanda.

Baza americană de la Pituffik este un avanpost al apărării antirachetă a SUA. Cea mai scurtă traiectorie de rachete din Rusia către Statele Unite trece prin Groenlanda.

Preluare: Agerpres

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite