Scene impresionante la protestul uriaș desfășurat sâmbătă seară, la Belgrad. Studenți, profesori, fermieri, simpli cetățeni au incriminat corupția, după moartea a 15 persoane în gara din Novi Sad
Scene impresionante la protestul uriaș desfășurat sâmbătă seară, la Belgrad. Studenți, profesori și fermieri au răspuns apelului din mediul universitar și au coborât în stradă pentru a incrimina corupția și încercările de mușamalizare a tragediei din 1 noiembrie, anul trecut.
Totul are loc după luni întregi de manifestații antiguvernamentale, declanșate de moartea a 15 persoane, strivite sub acoperișul gării proaspăt renovate din Novi Sad.
“Corupția ucide” este mesajul care s-au auzit din nou la Belgrad, strigat de studenți, profesori, fermieri și oameni simpli.
Surse de securitate și martori au estimat mulțimea la mult peste 100.000 de persoane. Mulți au călătorit sute de kilometri pe jos sau cu bicicleta.
Manifestanții din Belgrad au fluturat și steagul României, în semn de solidaritate cu românii pe care sârbii îi consideră frați, și după ce propaganda guvernamentală de la Belgrad a răspândit zvonul că românii le vor sparge casele celor ce se duc la demonstrații.
Cu toate acestea, sârbii au ignorat zvonurile și au umplut centrul Belgradului.
„Ce urmează? După această demonstrație, speranța este că se va întâmpla ceva, că lucrurile se vor schimba, iar justiția va ieși la lumină.”
„Nu contează, atât timp cât ei (guvernanții) știu că pot fi înlocuiți, că ne putem baza pe alegeri corecte și libere. Că putem trăi mai bine și cu mai multă demnitate.„
Mișcarea s-a dorit o confruntare directă cu președintele Serbiei, Aleksandar Vucic, un populist aflat la putere de 12 ani, fie din postura de premier, fie din cea de șef al statului.
Președintele Aleksandar Vucici a declarat că a înțeles mesajul transmis de manifestanți, dar…
Aleksandar Vucic, preşedintele Serbiei: „Pe de altă parte, sper că alţii au înţeles bine mesajul majorităţii populaţiei Serbiei, că locuitorii Serbiei nu vor revoluţii colorate, că locuitorii Serbiei nu vor violenţe, că locuitorii Serbiei vor să schimbe guvernul prin alegeri.„
Mulțimea a inundat străzile adiacente pieței centrale, plină până la refuz. Atmosfera a fost una de sărbătoare.
Manifestanții au aprins fumigene și au cerut coborârea în stradă a cât mai multor oameni.
Studenții și-au instituit propriile gărzi de securitate, îmbrăcate în veste galben fluorescent, care s-au plasat între poliție și protestatari.
Demonstranții au cerut publicarea tuturor documentelor, necenzurate, privind dezastrul produs anul trecut în gara din orașul Novi Sad și tragerea la răspundere a celor responsabili.
Guvernul a negat acuzațiile de corupție și incompetență. În schimb, au acuzat serviciile de informații occidentale că sprijină un efort de destabilizare a Serbiei.
În Belgrad au manifestat și susținătorii președintelui Vucic, iar cele două tabere au fost ținute la distanță, pentru a nu se produce violențe.
Poliția a declarat că a reținut 13 persoane în timpul unor incidente din noaptea de vineri spre sâmbătă, după un atac asupra tractoarelor fermierilor pro-Vucic, parcate într-un inel din jurul Parcului Pionirski, unde au campat susținătorii guvernului.
Peste drum de parc, sute de veterani ai brigăzilor militare de elită și motocicliști, ambele grupuri aliate studenților, s-au aliniat în timp ce marșul înainta între clădirea Parlamentului și piața Slavija din apropiere.

