Papa Francisc se odihnește după criza respiratorie de vineri. 48 de ore cruciale pentru răspunsul la tratament
Papa Francisc, care se află în spital de mai bine de două săptămâni, a avut o noapte liniștită și se odihnește, a anunțat Vaticanul, sâmbătă dimineață.
După zile de optimism prudent, starea de sănătate a Suveranului Pontif a avut un regres vineri.
Papa Francisc a făcut o „criză respiratorie izolată”, care a necesitat ventilație mecanică neinvazivă.
Bronhospasmul declanșat brusc a fost însoțit de vomă, ceea ce a impus ventilarea artificială.
Papa nu a fost intubat, dar respiră cu ajutorul unei măști care, pentru prima dată de la internare, îi acoperă atât nasul, cât și gura.
Primele 24-48 de ore sunt decisive după o astfel de criză, pentru a vedea dacă pacientul răspunde la tratament.
Suveranul Pontif este internat la Spitalul Gemelli din Roma din 14 februarie, pentru bronșită cu infecție polimicrobiană și pneumonie bilaterală.
Papa Francisc nu şi-a luat niciodată concediu şi presa a scris că adesea nu a urmat sfaturile medicilor pentru a-și tempera activităţile pontificale.
Credincioșii se roagă în fiecare zi în fața spitalului, dar și în Piața Sfântul Petru, pentru sănătatea sa.

