Corpurile a patru ostatici israelieni restituite, un autobuz cu prizonieri palestinieni a ajuns în Cisiordania
Hamas a restituit în cursul nopţii corpurile a patru ostatici israelieni ucişi în Fâşia Gaza, o restituire urmată de transferul unor prizonieri palestinieni spre Cisiordania ocupată, Israelul promiţând că va elibera un nou grup de peste 600 de deţinuţi în cadrul acordului de armistiţiu în Gaza care expiră sâmbătă, notează AFP.
Un autobuz care transporta deţinuţi palestinieni eliberaţi a sosit la Ramallah, în Cisiordania ocupată, unde foştii prizonieri au fost întâmpinaţi de o mulţime bucuroasă, a constatat un jurnalist al AFP.
Purtând tradiţionalul kefieh şi veste pentru a-şi acoperi uniformele de închisoare, prizonierii eliberaţi au coborât din autobuz în faţa unei mulţimi care i-a aclamat, înainte de a fi supuşi unui rapid control de sănătate.
Anterior, un oficial de securitate israelian declarase pentru AFP că “patru cadavre” ale unor ostatici israelieni au fost duse la Crucea Roşie la Khan Younes, în sudul Fâşiei Gaza.
Israelul a confirmat ulterior că a primit sicriele “a patru ostatici căzuţi” şi a afirmat că a început procesul de identificare.
Acesta este ultimul schimb prevăzut în cadrul primei faze a armistiţiului negociat prin medierea a trei ţări – Qatar, Egipt, Statele Unite – şi intrat în vigoare pe 19 ianuarie în Fâşia Gaza, după 15 luni de război.
Biroul premierului israelian Benjamin Netanyahu a cerut ca predarea să aibă loc “fără nicio ceremonie organizată de Hamas”, spre deosebire de schimburile anterioare.
Potrivit presei israeliene, cei patru ostatici ale căror cadavre urmau să fie returnate sunt Ohad Yahalomi, Tsachi Idan, Itzik Elgarat şi Shlomo Manzur, confirmând identităţile publicate anterior de Hamas.
Doi oficiali ai mişcării islamiste palestiniene au declarat pentru AFP că 625 de prizonieri palestinieni vor fi eliberaţi în schimb.
Potrivit uneia dintre aceste surse, este vorba despre 602 palestinieni, care urmau să fie eliberaţi din închisoare pe 22 februarie în schimbul a şase israelieni eliberaţi de Hamas, şi 23 de femei şi minori.
Israelul anunţase refuzul său de a elibera sâmbătă deţinuţii, invocând “ceremoniile umilitoare” din jurul eliberării prizonierilor în Fâşia Gaza.
Comitetul Internaţional al Crucii Roşii a îndemnat toate părţile să efectueze schimburile de prizonieri şi ostatici “într-o manieră demnă şi privată”.
Preluare: Agerpres

