Paul al României vrea tabloul San Sebastian, pictat de El Greco, estimat la 7 milioane de euro. Şi statul român revendică pictura
Fugarul Paul al României revendică în instanţă tabloul “San Sebastian” realizat de El Greco, pe care statul român încearcă să-l recupereze. Paul al României a deschis un proces în New York şi susține că guvernul României nu ar fi îndreptățit să ceară opera de artă, care a aparținut fostei colecții a Coroanei Regale.
Casa de licitații Christie’s New York a informat recent că a dispus suspendarea până pe 28 februarie a licitației pentru vânzarea tabloului, după intervenția statului român, care are un litigiu la Tribunalul din Paris pentru recuperarea acestuia.
Tabloul este estimat la o valoare cuprinsă între 7 și 9 milioane de dolari.
Paul al României are de executat o pedeapsă de 5 ani de închisoare, însă, înainte de verdicul instanţei, a fugit în Franţa şi, apoi, în Malta.
Ambele ţări au respins cererile de extrădare formulate de statul român.

