ANAF a declanșat un control intern cu privire la cazul NORDIS

5 February 2025, 15:57 (actualizat 5 February 2025, 15:59)

Conducerea ANAF s-a autosesizat și a dispus declanșarea unui control de către Direcția Generală de Integritate, au transmis miercuri oficialii instituției, după ce în referatul DIICOT se arăta că 4 inspectori de la Fisc care au descoperit încă din 2021 probleme în urma controalelor făcute la grupul de firme Nordis nu au luat niciun fel de măsuri.

ANAF mai spune că „nu a intrat în posesia unor acte sau documente din care să rezulte săvârșirea vreunei infracțiuni de către cei patru inspectori DGAF.”

ANAF precizează că în anul 2024, acestea au fost în număr de 57 și că primirea în audiență reprezintă un drept al fiecărui cetățean.

Procurorii DIICOT mai susțin că în cursul anului 2024 reprezentanții Nordis au început să facă presiuni asupra inspectorilor antifraudă care făceau control și au solicitat audiență la președintele ANAF.

În 19.06.2024, Gheorghe Emanuel Poștoacă – asociatul lui Vladimir Ciorbă – a fost primit în audiență de președintele ANAF, întâlnire la care au participat și persoane cu funcții de conducere din cadrul DGAF. Poștoacă a invocat presupusa durată nejustificat de mare a controalelor antifraudă, „comportamentul necorespunzător” al inspectorilor, audierea clienților grupului Nordis, presupuse încadrări eronate ale unor operațiuni, analiza unor tranzacții intragrup.

Comunicat

În urma informațiilor prezentate în spațiul public, conducerea ANAF s-a autosesizat și a dispus declanșarea unui control de către DGI, control care la momentul publicării comunicatului se află în desfășurare.
Precizăm că la nivelul ANAF nu au fost înregistrate sesizări cu privire la comportamentul profesional al funcționarilor publici care fac obiectul informațiilor prezentate în spațiul public.
Mai mult decât atât, este recunoscut faptul că activitatea DIICOT s-a desfășurat cu sprijinul DGAF, iar până la data prezentei reiterăm faptul că ANAF nu a intrat în posesia unor acte sau documente din care să rezulte săvârșirea vreunei infracțiuni de către cei patru inspectori DGAF.
Cu privire la audiențele acordate de către conducerea ANAF, precizăm faptul că în anul 2024, acestea au fost în număr de 57.
De asemenea, subliniem faptul că primirea în audiență reprezintă un drept al fiecărui cetățean, drept care trebuie respectat și acordat de către cel care are obligația acordării de audiențe.
ANAF va continua să colaboreze cu organele judiciare, la fel ca și până acum, ori de câte ori va fi solicitată, utilizând întreaga sa expertiză și toate competențele de specialitate pentru sprijinirea investigațiilor.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite