Proteste, după ce Donald Trump și Elon Musk au desființat USAID, agenția care finanțează populații și zone defavorizate ale planetei. „Sunt fonduri vitale care, țin Moldova pe linia de plutire”

4 februarie 2025, 19:13 (actualizat 4 februarie 2025, 19:14)

Statele Unite ale Americii donează zeci de miliarde de dolari anual pentru programe de dezvoltare în toată lumea, pentru sprijinirea refugiaților, pentru hrană, asistență medicală. Este cel mai important ajutor oferit de un stat. Președintele american, Donald Trump, este nemulțumit de alocarea fondurilor și a suspendat finanțările prin Agenția Statelor Unite de Dezvoltare Internațională. Instituția a sprijinit și România cu 600 milioane de dolari până la aderarea la Uniunea Europeană.

Imediat după instalarea la Casa Albă, Donald Trump a suspendat pentru 90 de zile majoritatea ajutoarelor externe acordate prin Agenția Statelor Unite pentru Dezvoltare Internațională. El îi critică dur pe oficialii instituției cu 10.000 de angajați pe tot globul.

Donald Trump, preşedintele S.U.A: Îmi place conceptul, dar s-au dovedit a fi lunatici radicali de stânga. Conceptul este bun, dar problema sunt oamenii.

Prin USAID, Statele Unite oferă o susținere vitală pentru regiunile subdezvoltate sau în curs de dezvoltare și pentru populațiile aflate în pericol. Suspendarea finanțării și nesiguranța reluării ajutoarelor au șocat beneficiarii din întreaga lume.

Oxana Greadcenco, director Moldova.org: „Aceste fonduri sunt prezente în fiecare localitate din Moldova. Dacă călătorești de la nord la sud, în fiecare localitate vei găsi o grădiniță, un drum renovat. Sunt fonduri vitale care, țin Moldova pe linia de plutire.”

Elon Musk, care conduce un departament dedicat tăierii cheltuielilor bugetare, a anunțat că Agenția va fi închisă cu acordul președintelui. Imediat, site-ul instituției a fost desființat, iar angajaților li s-a interzis să intre în birouri.

Secretarul de stat Marco Rubio a acuzat administratorii instituției de insubordonare, pentru că ar avea o agendă proprie în direcționarea fondurilor.

Marco Rubio, secretar de stat al S.U.A: „Sunt director interimar al USAID. Am delegat această autoritate cuiva, dar rămân în legătură cu el. Din nou spun, scopul nostru a fost să pătrundem și să aliniem ajutorul nostru extern la interesul național. Atitudinea pe care USAID a adoptat-o ​​de-a lungul anilor este nu, noi suntem independenți de interesul național, noi finanțăm programe indiferent dacă sunt sau nu aliniate politicii externe. Asta e ridicol. Aceștia sunt banii contribuabililor.

Situația neclară a Agenției Statelor Unite pentru Dezvoltare Internațională a generat proteste de stradă. Opoziția politică este revoltată.

Gerald Connolly, membru democrat al Camerei Reprezentanților: „USAID este peste tot. În lupta împotriva HIV, în lupta pentru protejarea populației uigure din China, în lupta pentru protejarea refugiaților, în lupta pentru a ne asigura că există securitate alimentară peste tot. USAID este acolo, este principala agenție de dezvoltare din lume.”

Într-un singur an, Agenția Statelor Unite pentru Dezvoltare Internațională a finanțat cu 40 de miliarde de dolari programe pentru populațiile și zonele defavorizate ale planetei. Suma este uriașă, dar reprezintă mai puțin de o sutime din bugetul general al Statelor Unite ale Americii.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite