Premierul Ciolacu i-a retras lui Victor Ponta calitatea de consilier onorific
Victor Ponta a fost eliberat, luni, din funcţia de consilier onorific al prim-ministrului, printr-o decizie a premierului Marcel Ciolacu, au confirmat, pentru Agerpres, surse guvernamentale.
Victor Ponta a fost numit consilier onorific al şefului Executivului în domeniul relaţiilor economice internaţionale în luna august 2023.
Victor Ponta a confirmat, într-un mesaj pe Facebook, că a fost demis și „a înțeles motivele strict politice” pentru care a fost luată decizia.
„Am avut o discuție cu Premierul Ciolacu și am înțeles motivele strict politice pentru care a trebuit să ia decizia. Sunt convins și onorat că, în perioada în care am fost consilier onorific pentru relații economice internaționale, l-am sprijinit în toate proiectele benefice pentru România. Sunt de asemenea convins că politicile economice ale țării noastre trebuie să stimuleze investițiile private și productia națonală în interesul nostru suveran – adica să punem România pe primul loc, mai ales în noul context internațional promovat de Administrația Trump. Îi mulțumesc pentru oportunitate și colaborare! Voi continua să promovez interesele economice ale României din orice poziție publică și privată!”, a declarat Victor Ponta.
Activitatea lui Ponta în această calitate a fost neremunerată.
Victor Ponta a fost prim-ministru al României în perioada mai 2012 – noiembrie 2015. De asemenea, Ponta a condus PSD între 2010 și 2015.

