Marcel Ciolacu a anunțat că o mare companie își mută fabrica din Bulgaria în România
Premierul Marcel Ciolacu a declarat, vineri, că săptămâna viitoare va discuta cu şefii unor mari fonduri de investiţii americane, interesate de ţara noastră, menţionând că sunt semnale clare că parteneriatul strategic cu Statele Unite ale Americii „intră într-o noua dimensiune economică”, agreată cu preşedintele Donald Trump la finalul anului trecut.
„Săptămâna viitoare voi discuta cu şefii unor mari fonduri de investiţii americane, interesate de ţara noastră. Sunt semnale clare că parteneriatul strategic cu Statele Unite intră într-o nouă dimensiune economică, agreată cu preşedintele Trump la finalul anului trecut”, a spus Ciolacu la începutul şedinţei de guvern.
El a adăugat că atragerea investiţiilor străine importante este o prioritate şi în acest an.
„Mă bucur că ieri un concern străin a anunţat relocarea fabricii din Bulgaria în România. Fiecare investitor câştigat este esenţial pentru economie”, a conchis premierul.
Multinaționala Unilever a decis să închidă fabrica de înghețată Denny din Veliko Târnovo, scrie site-ul Economica.
Potrivit sursei citate, producția urmează să se mute în România, unde Unilever are o fabrică la Ploiești și una la Suceava (în urma achiziției Betty Ice).
În același timp, partea administrativă rămâne în Bulgaria.
Fabrica de înghețată din Veliko Târnovo își va înceta activitatea pe 30 aprilie 2025.

