Asociaţia Prosumatorilor: ”ANRE trebuie reformată de la zero”. Salariații au 9.000 euro pe lună. Reacția agenției: ”Afirmații false”
Asociaţia Prosumatorilor şi Comunităţilor de Energie din România (APCE) atrage atenţia asupra necesităţii unei reforme structurale şi a unei schimbări majore în modul de funcţionare al Autorităţii Naţionale de Reglementare în domeniul Energiei (ANRE), în condiţiile în care interacţiunea cu aceasta este foarte dificilă.
“Prin taxele de autorizare anuală, multiplicate şi plătite de furnizorii şi distribuitorii de energie din România, fiecare consumator din ţară achită indirect, prin facturile de energie electrică, aproximativ 40-50 de lei pe an pentru bunăstarea ANRE, fără a primi mare lucru în schimb. Solicităm ca această agenţie de reglementare să fie reformată de la zero, iar bugetarea acestei instituţii să fie regândită, astfel încât să nu îi afecteze imparţialitatea în relaţia cu agenţii economici care îi susţin activitatea anual. Nivelul încrederii publice în această instituţie este deja extrem de scăzut”, se arată într-un comunicat remis luni Agerpres.
APCE afirmă că, de-a lungul timpului, în special sub conducerea ultimilor doi preşedinţi, ANRE a devenit “o super – autoritate”: o instituţie greoaie, opacă şi rigidă, insuficient adaptată realităţilor din piaţa de energie actuală.
“ANRE gestionează o activitate ‘atât de complexă’, încât a creat nu mai puţin de 61 de servicii, departamente şi compartimente, fiecare cu denumiri pompoase şi şefi remuneraţi generos. Această structură supradimensionată este comparabilă cu structura organizatorică a Parlamentului European de la Bruxelles care cuprinde 20 de comisii şi 44 de delegaţii”, susţine APCE.
Potrivit asociaţiei prosumatorilor, veniturile ANRE provin din tarife anuale percepute operatorilor economici reglementaţi, “adică exact aceiaşi actori care ar trebui controlaţi şi sancţionaţi în caz de încălcări ale legii”, ceea ce ridică semne de întrebare privind imparţialitatea instituţiei şi nivelul ridicat al salarizării personalului.
“Veniturile ANRE provin, în mod paradoxal, din tarife anuale percepute operatorilor economici reglementaţi, adică exact aceiaşi actori care ar trebui controlaţi şi sancţionaţi în caz de încălcări ale legii. Acest sistem ridică semne de întrebare privind imparţialitatea instituţiei şi nivelul ridicat al salarizării personalului. Conform bugetului pe anul 2024 şi a celui propus pentru 2025 (ORD.101/2024), fiecare salariat ANRE câştigă, în medie, 9.000 de euro pe lună. Această sumă include prime de asigurare de viaţă, sporuri şi alte indemnizaţii, la care se adaugă un buget separat pentru conducere, în valoare de 25 de milioane de lei (aproape 10% din bugetul total al instituţiei). Bugetul total anual al ANRE este de 52,5 milioane de euro, din care peste 60% este destinat salarizării celor 350 de angajaţi. O mare parte din fonduri – aproape 40 de milioane de euro – provin din taxe şi tarife plătite de furnizorii şi distribuitorii de energie şi gaze naturale pentru eliberarea de licenţe şi autorizaţii anuale. Adică, o mare parte din buget, ANRE şi-l asigură tocmai de la cei pe care trebuie eventual să îi controleze, reglementeze sau să îi protejeze pentru a funcţiona şi în anul viitor”, se arată în comunicat
Totodată, APCE afirmă că interacţiunea cu ANRE este foarte dificilă şi, de multe ori, inutilă.
“Interacţiunea APCE cu ANRE a fost marcată de dificultăţi şi, adesea, de inutilitate, negăsind o cale comună de comunicare. În calitate de reprezentanţi ai societăţii civile, am fost întâmpinaţi cu aroganţă şi un mod sfidător de tratare a problemelor. În general, societatea civilă percepe ANRE ca fiind o instituţie îndepărtată de scopul său iniţial. Lipsa unui control parlamentar sau instituţional real, gestionarea deficitară a crizelor energetice din trecut şi finanţarea controversată sunt doar câteva dintre problemele grave percepute la nivelul societăţii”, spune asociaţia.
În plus, ANRE continuă să ia decizii fără consultări reale cu actorii relevanţi, se menţionează în comunicat, un exemplu în acest sens fiind Ordinul nr. 96/2024, prin care preşedintele ANRE a majorat tarifele de distribuţie a energiei electrice cu 8%, până la 28%, ceea ce a dus la costuri de transport aproape duble faţă de preţul energiei active din facturi.
“Când APCE a solicitat acces la documentele care au stat la baza acestei decizii, răspunsul ANRE a fost că informaţiile sunt clasificate conform unui ordin intern nr. 179 din 2020”, au adăugat membrii APCE.
Reacția ANRE
Afirmațiile cu privire la structura organizatorică a ANRE și la câștigurile salariaților instituției sunt false, în condițiile în care Autoritatea are 28 de direcții și servicii și nu 61, iar salariul de bază mediu brut este de 23.000 de lei pe lună și nu de 9.000 de euro, a precizat luni Autoritatea de Reglementare în domeniul Energiei.
Reacția ANRE vine în urma unui comunicat remis anterior în cursul zilei de luni de Asociația Prosumatorilor și Comunităților de Energie din România (APCE), care a atras atenția asupra necesității unei reforme structurale și a unei schimbări majore în modul de funcționare al ANRE, în condițiile în care interacțiunea cu aceasta este foarte dificilă.
‘Referitor la afirmația privind structura organizatorică a ANRE de ‘nu mai puțin de 61 de servicii, departamente și compartimente’, dorim să precizăm că aceasta este falsă. Structura organizatorică a ANRE cuprinde, în realitate, 28 de structuri organizatorice (direcții și servicii) cu funcții de conducere, iar anumite activități sunt organizate distinct la nivel de compartimente fără funcție de conducere (de exemplu, în domenii precum informații clasificate, audit intern, sănătate și securitate în muncă etc.) conform prevederilor legale aplicabile. În legătură cu informația conform căreia ˜fiecare salariat ANRE câștigă, în medie, 9.000 de euro pe lună, precizăm că aceasta este falsă. Salariul mediu de bază brut în cadrul ANRE este de aproximativ 23.000 RON. De asemenea, conform legislației, salariile angajaților sunt înghețate pentru anul 2025 la nivelul anului 2024′, se arată în comunicatul transmis de ANRE.
Potrivit sursei citate, și informațiile apărute în spațiul public referitoare la presupuse beneficii precum asigurări de viață, sporuri suplimentare sau prime pentru salariații ANRE sunt complet eronate pentru că, potrivit legii, salariații ANRE beneficiază doar de sporuri prevăzute legal: spor pentru vechime în muncă, spor pentru exercitarea unei funcții de conducere (după caz) și spor pentru control financiar preventiv, aplicabil doar celor două persoane care acordă viză de control financiar preventiv.
Autoritatea amintește, de asemenea, că, la sfârșitul anului 2023, s-a implementat reorganizarea impusă de prevederile Legii 296/2023 și s-a redus numărul funcțiilor de conducere de la 40 la 28, în așa fel încât instituția să se încadreze în procentul de 8% prevăzut de lege.
Pe de altă parte, ANRE menționează că nu se finanțează de la bugetul de stat, ci exclusiv din surse proprii.

