O bătrână din Timișoara a fost bătută crunt cu un crucifix, de un tânăr drogat
Scene de groază în casa unei bătrâne din Timișoara, care a ajuns la spital, în stare gravă. Ea a fost bătută crunt cu un crucifix, de un tânăr de 19 ani, aflat sub influența drogurilor. Acesta a explicat că a crezut că femeia este diavol. Acum, el este internat la Spitalul de Psihiatrie. Pe numele lui a fost deschis un dosar penal.
Mi-a zis: Trageți draperia, am crezut că vrea să se odihnească. Dintr-o dată s-a uitat la cruce, că el mă omoară, că eu sunt diavolul.
Scenele violente s-au petrecut în casa unei femei în vârstă de 72 de ani. Nepoata și iubitul acesteia au venit să o viziteze, însă, la un moment dat, tânărul a devenit violent.
Ciprian Ciobotariu, fiul femeii: S-a schimbat la față, a zis: tu ești diavolul. Are o cruce pe perete maică-mea cu Iisus, a luat crucea și a început să o lovească. Ca într-un film de groază.
Țipetele femeii i-au alertat pe vecini, care au sunat la 112. Unul dintre ei a fost rănit de agresor. Ajutor de urgență a cerut și nepoata victimei.
Înainte de atacul asupra bătrânei, tânărul de 19 ani, aflat sub influența substanțelor psihotrope, a transmis mesaje alarmiste pe rețelele de socializare, prin care anunța că nemții vor ataca cu bombe catedrala din Timișoara. Specialiștii atrag din nou atenția asupra efectelor teribile pe care le are consumul de droguri asupra psihicului.
Carina Dragu, psihiatru: Poate să fie agresiv, violent sau agresiv cu sine. Nu mai reușește să distingă ce e siguranța proprie și a celorlalți.
Femeia este acum internată la spital și primește îngrijiri medicale. Agresorul este la rândul lui internat la Spitalul de Psihiatrie din Jebel. Este cercetat pentru loviri și alte violențe.

