35 de ani de când la Timișoara s-a strigat “Jos Ceauşescu! Libertate!” Pe 16 decembrie 1989 a început sfârșitul regimului comunist
Cu 35 de ani în urmă, sute de oameni strigau în Timișoara, pentru prima dată, “Jos Ceaușescu” și “Libertate”. Pe 16 decembrie 1989, manifestarea religioasă din fața Bisericii Reformate s-a transformat într-o mișcare împotriva regimului comunist. A fost scânteia care, în următoarele zile, a aprins revoluţia în toată ţara. La Timișoara au fost organizate mai multe evenimente care ne amintesc de acele momente.
Luni seară a avut loc marșul eroilor, la care au participat peste 1000 de oameni. Este organizat, tradițional, de fosta galerie a Politehnicii Timișoara.
A fost instalat și „Portalul Libertăţii”, o instalaţie luminoasă, de 15 metri înălțime, care recreează atmosfera Revoluţiei: se aud scandările din acele zile şi șuierul gloanţelor.
Lucrarea este amplasată într-un spațiu simbolic, pe malul Begăi, în zona verde nou creată anul acesta.
Instalația a fost realizată de doi artişti timişoreni, Petre Ionutescu şi Cristian Văduva și poate fi văzută la Timişoara până pe 2 ianuarie.

