Predoiu: România nu a fost ocolită de încercări de destabilizare. Aderarea la Schengen, o consolidare a statutului nostru

12 December 2024, 12:34 (actualizat 12 December 2024, 13:47)

Ministrul de Interne, Cătălin Predoiu, a declarat, joi, după decizia de aderare totală la spațiul Schengen a României, că este un rezultat care redă o poziție puternică țării noastre.

Este un rezultat meritat de către toți cetățenii români, de către transportatori, de către companiile românești, este un rezultat care redă, dacă vreți, o poziție puternică a României în Europeană. Consiliul a luat astăzi o decizie corectă, o decizie dreaptă și o decizie inteligentă în același timp. Pentru România, pe lângă avantajele economice și cele care țin de confortul liberei circulației a cetățenilor români, în afara țării și înspre țară, există o semnificație politică importantă, din punctul meu de vedere, a spus ministrul de Interne.

Există o semnificație politică importantă, aderarea Romaniei la spațiul Schengen este completă. Ridicarea MCV a deschis drumul care aderarea la spațiul Schengen iar acum aderarea este completă, a arătat ministrul.

Aderarea României la Uniunea Europeană, în acest moment, este completă. Cu mecanismul decooperare și verificare instituit și fără intrare în spațiul Schengen, integrarea României în Europeană era incompletă. Ridicarea mecanismului de cooperare a deschis calea către Schengen și, iată, astăzi această decizie definitivează, dacă vreți, integrarea României în Europeană, statutul ei de țară-membru cu drepturi de pline, într-un moment în care, după cum știm și, din păcate, constatăm, există amenințări la adresa statelor membre ale Uniunii Europene, la adresa democrațiilor, din statele mele ale Uniunii Europene, la adresa Uniunii Europene în ansamblu, a arătat Cătălin Predoiu.

Din păcate, România nu a fost ocolită de aceste încercări de destabilizare. Ori, ceea ce s-a întâmplat astăzi este o consolidare a statutului nostru, o consolidare a țării, pe lângă celelalte avantaje care sunt direct pentru cetățenii și companii, așa cum am subliniat. Eu aș vrea să le mulțumesc tuturor românilor pentru răbdarea pe care au avut-o în toți aceste ani, pentru răbdarea pe care au avut-o față de noi, cei care am lucrat la acest dosar, și să-i asigur, așa cum am făcut-o și înaintea ședinței, că am folosit toate resursele noastre profesionale, diplomatice, energie, timp, ca să ajungem la acest rezultat. Sunt mulțumit, sunt recunoscător că am făcut parte din acest efort și mă bucur că am adus astăzi, împreună cu toți cei care au lucrat la acest dosar, un succes pentru România, a subliniat Cătătlin Predoiu.

Predoiu anunță că la granițele terestre vor fi „controale aleatorii”

Ministrul de Interne a explicat că vor fi controale aleatorii la frontieră, asta înseamnă că orice polișist de frontieră, dacă observă ceva în neregula intervine și solicită verificarea.

Întrebat cât de dese vor fi aceste controale, ministrul a spus că îi este greu să dea un procent: Într-o zi poate să nu fie niciun control, iar în altă zi să fie cinci controale, a explicat Cătălin Predoiu.

Aceste controale sunt aleatorii în sensul că, ori de câte ori, polițiștii de frontieră observă că ceva este în regulă cu un mijloc de transport sau cu un autoturism în care circulă cetățenii persoane fizice sau au date, informații care prezentau un risc, din punct de vedere al respectării legislației, atunci interven și fac controale. Este ceea ce se întâmplă dacă circulați cu mașina între Ungaria și Austria, la ora la care vorbim, a explicat ministrul de Interne.

Referindu-se la Vama de la Ruse, ministrul de Interne a spus că vor rămâne constrângerile legate de infrastructură și că vor trebui luate măsuri.

Sigur că această intrare în spațiu Schengen va fluidiza circulația, fără îndoială. Dar constrângerile legate de infrastructură rămân. Și acolo trebuie intervenit. Într-o amenajare a unei infrastructuri mai moderne, eventual dublarea podului cu linii de bac care să circule, și au făcut progrese pe zona asta și noi facem în ultima perioadă partea de transportul să venim la zi. Și în perspectivă, de ce nu, alte puncte de trecere pe pod, a spus Cătătlin Predoiu.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite