Actori, regizori, scriitori – printre miile de români aflați la mitingul pro-democrație din Piața Universității. Victor Rebengiuc, amenințat

6 December 2024, 12:51 (actualizat 6 December 2024, 21:08)

Mii de oameni au participat joi seara la un miting pro-democraţie organizat de societatea civilă în Piaţa Universităţii din Capitală. Printre manifestanţi au fost actori, regizori, scriitori şi artişti, care au îndemnat la vot informat în turul al doilea al alegerilor prezidenţiale de duminică. Şi în alte oraşe ale ţării, tinerii au ieşit în stradă, aşa cum au făcut şi în serile trecute.

LIBERTATE – acesta a fost cuvântul scandat cel mai des în Piața Universității, unde mii de oameni au fluturat steagurile României și ale Uniunii Europene. Pe scenă au urcat actori, regizori, scriitori, jurnaliști și artiști, printre care Victor Rebengiuc, Ana Blandiana, Stere Gulea și Oană Pellea, care au îndemnat la vot responsabil.

Stere Gulea: Europa ne dă și va continua să ne dea sprijin ca să ajungem să trăim cât mai bine. Totul este că aceste resurse să ajungă la toată lumea.

Ana Blandiana: Dacă această săptămână se va termina cu bine, aș vrea să nu se uite că succesul și artizanul binelui a fost societatea civilă.

Șerban Pavlu: Nu pot să cred că există măcar umbra unei îndoieli că această libertate ne este amenințată după 35 de ani.

Adrian Văncică: Aș fi extrem de încântat ca cei peste 40 și ceva la sută, aproape 50 la sută dintre oameni care nu vin, de regulă la vot, să vină de data asta, pentru că nu știu dacă și-au dat seama, e o altfel de votare.

Extra Shot of Information / Inquam Photos

Actorul Victor Rebengiuc a povestit pentru HotNews cum a fost amenințat chiar înainte de a ajunge la manifestație, după ce și-a anunțat participarea la protest și susținerea pentru Elena Lasconi.

Ești un boșorog retardat, depășit și bolnav de comunism, care vede comuniști peste tot. Are, n-are legătură, tot la comuniști ajungi. Lăsați-ne în pace, să votăm pe cine vrem și pe cine e normal, altfel băgăm toporul în capetele alea seci. Ai făcut destul rău acestei țări și acestui popor. Retrage-te, nu mai face politică, altfel poporul mânios te va linșa, te va sfâșia și va da cu piciorul în rămășițele sângerânde ale actorului neamului, care crede că are un cuvânt de spus în politică. Se profită de prostia ta și nici măcar nu îți dai seama”, este mesajul de amenințare pe care Victor Rebengiuc l-a citit reporterilor de pe telefonul mobil.

Actorul a amintit despre amenințările primite și când a luat cuvântul pe scenă. „Contrar amenințărilor pe care le-am primit chiar astăzi, o amenințare cu topoare în cap și că rămășițele mele sângerânde vor fi călcate în picioare, eu duminică voi repeta votul pe care l-am dat acum două săptămâni”.

Fostul ambasador al SUA în România, Adrian Zuckerman, participant la demonstrația pentru libertate și democrație, a vorbit despre pericolul reprezentat de Rusia: “Toate informațiile despre atacul hibrid cibernetic pornit din Rusia sunt adevărate și sunt mult mai multe fapte care există și o să fie dezvăluite când ancheta continuă. Nu trebuie să credeți că aceste lucruri nu sunt adevărate. Sunt reale și este cea mai mare primejdie la adresa democrației din România, pe care eu am văzut-o în viața mea.”

De altfel, într-un demers fără precedent, foștii ambasadori ai Statelor Unite au trimis o scrisoare către români în care își exprimă îngrijorarea față de actuala cursă electorală din România: “Suntem în special îngrijorați că România a fost ținta unui atac social-media și cibernetic masiv concertat de către un actor statal. Suntem încrezători că poporul român vă vedea aceste atacuri din partea unor state autoritare că lovituri de stat nereușite și nu va permite ca ele să erodeze apropierea pe care am avut-o întotdeauna cu România. România nu are un prieten mai bun că Statele Unite, iar Statele Unite apreciază profund această relație”, se arată în scrisoare.

Foștii ambasadori ai SUA, către români: Actuala cursă electorală din România reprezintă o cauză de îngrijorare majoră

Foștii ambasadori ai SUA în România, Alfred Moses, James Rosapepe, Michael Guest, Nicholas Taubman Hans Klemm și Adrian Zuckerman se adresează românilor într-o scrisoare prin care își exprimă îngrijorarea față de recentele evenimente legate de alegerile prezidențiale din România, subliniază prietenia româno-americană și își exprimă încrederea că “poporul român va vedea aceste atacuri din partea unor state autoritare ca lovituri de stat nereușite și nu va permite ca ele să erodeze apropierea pe care am avut-o întotdeauna cu România”.

La Cluj Napoca, protestul tinerilor a fost unul inedit. Au urmărit în centrul orașului un documentar despre istoria democrației din România. La Oradea, câteva zeci de persoane au format un lanț uman în centrul orașului și au scandat pro-democrație.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite