Sute de colegi, prieteni și admiratori i-au adus un ultim omagiu lui Helmuth Duckadam, la Arena Naţională
Sute de colegi, prieteni și admiratori ai legendarului portar al Stelei, Helmut Duckadam, au mers marți pe Stadionul Național pentru a-i aduce acestuia un ultim omagiu. Trupul neînsuflețit al acestuia a fost depus pentru câteva ore în sectorul VIP al stadionului. Potriviți familiei sale, miercuri va fi incinerat.
Sute de persoane, printre care sportivi, admiratori sau apropiați, s-au recules în fața sicriului cu trupul neînsuflețit al lui Helmut Duckadam, depus la Arena Națională din București. Oamenii au vizionat meciurile în care legendarul portar al Stelei a făcut istorie.
Supranumit “Eroul de la Sevilla”, Duckadam a intrat în istoria fotbalului în mai 1986, în finala Cupei Campionilor Europeni, când Steaua a învins-o pe Barcelona la loviturile de departajare. El a aparat toate cele patru penalty-uri ale spaniolilor, performanță prin care a intrat în Cartea Recordurilor.
Helmut Duckadam s-a stins din viață la vârsta de 65 de ani, la Spitalul Militar, unde era internat de câteva zile din cauza unor probleme cardiace. Fostul portar al Stelei a murit luni, în jurul orei 11.50, la Spitalul Militar.
Cel care a făcut posibilă câştigarea singurului trofeu european din istoria fotbalului românesc s-a confruntat cu mai multe probleme de sănătate în ultimii ani.
Toți cei care doresc să-i aducă un ultim omagiu lui Helmuth Duckadam sunt așteptați la Arena Națională, sector VIP, marți, începând cu orele 14.00, a anunțat Alexandra, soția fostului portar.

