Vineri se deschide târgul de Crăciun din Piața Constituției din București. Ultimele probe pentru iluminatul festiv
Vineri, Bucureştiul va îmbrăca straiele de sărbătoare prin aprinderea iluminatului festiv si deschiderea tradiționalului târg de Crăciun din Piața Constituției, organizat de Primaria Capitalei. Şi, ca totul să meargă bine, aseară s-au făcut probe de lumini.
Vineri, la ora 18.00, se vor aprinde luminile care înfrumusețează atât târgul cât și străzile Capitalei. Anul acesta, sunt folosite peste 4 milioane de leduri cu consum scăzut de energie. Gazda evenimentului de deschidere va fi Iuliana Tudor.
Loredana va electriza publicul la spectacolul de deschidere, iar de Ziua Națională Fuego ne va colinda cu Drag de România Noastră.
Târgul de Crăciun din Capitală, de anul acesta, este împărțit în două zone. Zona tradițională, unde vor răsuna colindele și unde meșterii populari își vor prezenta creațiile și zona urbană, unde DJ-ii vor întreține atmosfera.
De departe, punctul de atracție va fi bradul. Pentru montarea lui s-au folosit 8 tone de cetină naturală, iar pentru ornare 70 de mii de beculețe, 6 mii de globulețe, peste 200 de steluțe și peste 800 de metri de beteală aurie.
Târgul de Crăciun din Capitală va fi deschis până pe 26 decembrie, zilnic, de la ora 12.00 în cursul săptămânii, și de la roa 10.00 în zilele de weekend, până la ora 22.00. Și anul acesta, intrarea va fi liberă.

