“Jos comunismul!”, ,”Jos dictatura!”. 37 de ani de la revolta anticomunistă de la Brașov

Foto: Primăria Municipiului Braşov
Foto: Primăria Municipiului Braşov
15 November 2024, 17:10 (actualizat 15 November 2024, 22:20)

Se împlinesc 37 de ani de la revolta anticomunistă de la Brașov, când muncitorii de la întreprinderea de autocamioane, urmați de alți brașoveni, au avut curajul de a ieși în stradă pentru a striga ,,Jos comunismul!”, ,,Jos dictatura!”.

Manifestanţii de atunci au fost omagiați la troița de la Spitalul Județean, iar până pe 3 decembrie, cei interesaţi pot vedea la monumentul dedicat lor o expoziţie.

E vorba de 16 panouri care reflectă zilele de arestare, cu documente, tehnicile de ascultare ale Securității de dinainte de anii ’90, intervenția în forță a Miliției în ziua de 15 noiembrie 1987 sau reacțiile din presa internațională a vremii.

Protestul a început ca o revoltă a angajaților de la întreprinderea ,,Steagul roșu” împotriva conducerii, din cauza reducerii salariilor.

Apoi s-a transformat într-o revoltă împotriva regimului politic, care a fost înăbuşită de autorităţile comuniste. Unii protestatari au fost arestaţi pe loc, alţii în zilele următoare.

61 dintre ei au fost judecaţi rapid şi condamnaţi sau deportaţi.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite