Melania Trump plănuiește să nu se întoarcă la Casa Albă ca Primă Doamnă cu normă întreagă
Este puțin probabil ca Melania Trump să se mute la Washington cu normă întreagă în cea de-a doua perioadă în calitate de primă doamnă, au declarat mai multe surse pentru CNN.
Potrivit surselor, discuțiile despre cum și unde își va petrece timpul sunt în curs de desfășurare. Una dintre primele sale decizii oficiale este de a sări peste întâlnirea tradițională și simbolică cu prima doamnă demisionară Jill Biden la Casa Albă, în timp ce președintele Joe Biden îl găzduiește miercuri pe președintele ales în Biroul Oval. După ce Jill Biden a lansat invitația, s-a discutat despre participarea viitoarei prime doamne, membrii echipei lui Donald Trump precizând că este important ca aceasta să meargă.
Sursele au menționat un conflict de program pentru Melania Trump legat de cartea sa, dar nu a fost luată o decizie finală.
Dar episodul semnalează că Melania Trump, care și-a petrecut primii patru ani în funcție redefinind acest rol, va avea și mai multă autonomie a doua oară.
„Nu sunt nerăbdătoare, pentru că de data aceasta este diferit. Am mult mai multă experiență și mult mai multe cunoștințe. Am mai fost la Casa Albă. Când intri, știi exact la ce să te aștepți”, a declarat Melania Trump într-un interviu recent la Fox News, parte a demersului de promovare a cărții sale de memorii.
Se așteaptă ca Melania Trump să își petreacă majoritatea timpului în următorii patru ani nu la Casa Albă, ci între New York și Palm Beach, Florida, au declarat pentru CNN surse apropiate. Totuși, acestea au insistat că ea va fi prezentă în continuare la evenimentele majore și va avea propria platformă și propriile priorități în calitate de primă doamnă.
În timpul primului său mandat de președinte, Donald Trump și-a petrecut weekendurile de iarnă la Mar-a-Lago și weekendurile de vară la clubul său de golf din Bedminster, New Jersey, și este de așteptat să continue să facă acest lucru. În mod similar, soții Biden au petrecut mult timp în casa familiei din Delaware, deși Casa Albă a fost reședința principală a lui Joe și Jill Biden în zilele lucrătoare din ultimii patru ani. Melania Trump și-a dezvoltat o viață și un cerc de prieteni în Florida în ultimii patru ani și este probabil să continue să-și petreacă mult timp acolo, au declarat sursele.
După alegerile din 2016, Melania Trump a amânat mutarea la Washington câteva luni după inaugurare, pentru ca fiul ei Barron, pe atunci în vârstă de 10 ani, să termine anul școlar. Barron Trump, acum în vârstă de 18 ani, urmează cursurile Universității din New York.
Sursele au sugerat că viitoarea Primă Doamnă va petrece, de asemenea, o perioadă semnificativă de timp la Trump Tower din New York pentru a fi aproape de fiul ei, Barron. Ea a fost văzută în oraș duminică, întorcându-se cu el din Florida la bordul avionului privat al președintelui ales.
„Nu aș putea spune că am sindromul cuibului gol. Nu mă simt așa”, i-a spus Melania Trump lui Ainsley Earhardt, de la Fox News, luna trecută. „A fost decizia lui să vină aici, că vrea să fie în New York, să studieze în New York și să trăiască în casa lui și eu respect asta. … El se bucură de zilele sale de facultate. Sper că va avea o experiență grozavă pentru că viața lui este foarte diferită de a oricărui alt copil de 18, 19 ani”, a spus ea.
Perspectiva unei prime doamne care refuză să locuiască cu normă întreagă la Casa Albă reprezintă o ruptură remarcabilă a tradiției, dar nu ar trebui să fie surprinzătoare pentru cei care au observat-o de mult pe Melania Trump, notează CNN.
„Are carte albă – poate fi atât de activă în Aripa de Est sau atât de inactivă pe cât dorește să fie”, a declarat Kate Bennett, fostă corespondentă CNN la Casa Albă care a relatat despre primul mandat al Melaniei Trump și autoarea cărții «Free, Melania».
Melania și-a prefigurat viitoarele planuri prin diferența dintre modul în care a participat la alegerile din 2024 față de primele două candidaturi ale soțului său, când a fost mai activă în campanie. De data aceasta, ea a fost în mare măsură absentă, participând doar la anunțul său că va candida pentru realegere, la mitingul din octombrie de la Madison Square Garden, unde a făcut scurte remarci, și la petrecerea din noaptea alegerilor din West Palm Beach.
Surse familiare cu planurile viitoarei Prime Doamne au declarat că aceasta preferă să nu se implice public și că nu există nicio reacție internă în rândul echipei președintelui ales. Sursele o citează adesea ca fiind o voce constantă din spatele soțului său, care-i oferă sfaturi. O sursă a declarat că a auzit-o ținându-i un discurs de încurajare înainte de o întâlnire la CNN, în timp ce o alta a declarat că a intervenit înainte de dezbaterea din iunie împotriva președintelui Biden.

