Vremea rea schimbă cauciucurile mașinilor. Echiparea autovehiculelor, obligatorie pe timp de polei și zăpadă
Vremea rece se instalează mai devreme anul acesta. Au căzut deja primi fulgi la munte, iar în multe zone din țară a fost lapoviță. Așadar, grijă mare cum circulați pe drumurile publice și echipați-vă mașinile corespunzător.
Un studiu recent arată că români sunt mai preocupați de cauciucurile pentru sezonul rece decât alți cetățeni europeni. 31% dintre români folosesc anvelopele de iarnă pentru a îndeplini cerințile legale. În timp ce restul șoferilor își echipează mașinile de iarnă pentru siguranța în trafic.
53% dintre ei spun că se simt mai încrezători să conducă în condiții de iarnă când mașina este echipată corespunzător.
Iar cei mai mulți spun că aleg cauciucurile de iarnă pentru aderența și frânarea excelente pe zăpadă.
Studiu mai arată că 65% dintre șoferii europeni, care au cauciucuri de iarnă de la o marcă premium, sunt mai încrezători în șofatul pe timp de iarnă. În timp ce doar 54% șoferii care folosesc anvelope normale de iarnă se simt în siguranță.
Potrivit legislației, în România, cauciucurile de iarnă sunt obligatorii pe drumurile publice acoperite cu gheață, polei sau zăpadă. Amenda pentru lipsa anvelopelor de iarnă este între 1.300 și 2.900 de lei. În plus, polițiștii pot reține certificatul de înmatriculare al mașinii.

