Dosar penal în cazul accidentului feroviar din Mehedinţi. Cisternele deraiate au fost golite de combustibil pentru a fi ridicate
Vagoanele deraiate în județul Mehedinți au fost golite de benzină în siguranță, dar zona rămâne atent monitorizată. În cistene există încă vapori şi deci pericol de explozie. Sunt probleme pentru călătorii care trebuie transbordaţi între trenuri. Uneori aşteaptă şi câteva ore pentru sosirea autobuzelor care îi duc de la o haltă la alta. Stau în câmp sau în mica gară neîncălzită.
Linia ferată din comuna Prunișor, județul Mehedinți, este avariată pe câteva sute de metri.
Trenurile nu pot trece, până nu sunt mutate vagoanele deraiate și reparată șina.
Călătorii din garniturile care ajung în zonă sunt transbordați cu autocarul între haltele CFR. Doar că mijoacele de transport întârzie, iar oamenii așteaptă în câmp deschis. Cel mai greu este noaptea, când temperaturile scad sub zero grade.
Vagoanele deraiate au fost golite de combustibil și se așteaptă ridicarea lor de pe șine.
Accidentul este anchetat de reprezentanții Agenției de Investigare Feroviară Română, iar polițiștii de la Transporturi Feroviare au întocmit dosar penal. Cauzele nu sunt deocamdată cunoscute.
Sindicaliștii de la CFR susțin că de vină este infrastructura degradată și spun că au făcut sesizări de nenumărate ori.
Autoritățile nu au dat deocamdată un termen pentru reluarea traficului feroviar în zona afectată de deraiere.

