Victoria lui Donald Trump la alegerile din SUA domină summitul european informal de la Budapesta
La summit participă și președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski. Iar gazda este premierul ungar Viktor Orban, aflat în conflict cu Bruxellesul şi apropiat al lui Trump.
Ajutorul militar pentru Ucraina e în prim planul reuniunii informale. După instalarea lui Trump la Casa Albă este posibil ca asistența americană să scadă. Liderii europeni speră însă că viitoarea administrație americană va înțelege că o Rusie puternică e o amenințare pentru Statele Unite.
Mark Rutte, secretar general al NATO: Trebuie să acţionăm împreună nu doar în privinţa ameninţării din partea Rusiei, ci şi pentru că aceste patru ţări (Coreea de Nord, Iran, China şi Rusia) colaborează şi vom vedea curând că şi SUA sunt sub ameninţarea acestor evoluţii tehnologice, din cauza Rusiei care livrează tehnologie Coreii de Nord.
Volodimir Zelenski a declarat la Budapesta că speră că Statele Unite vor fi mai puternice odată cu revenirea lui Donald Trump la putere. Și că Washingtonul va continua să colaboreze cu Europa către o pace în Ucraina care să nu implice concesii teritoriale către Rusia.
Emmanuel Macron, președintele Franței: Aşa cum a spus anterior şi preşedintele Volodimir Zelenski, e vorba de a ajuta Ucraina să reziste în faţa războiului de agresiune dus de Rusia. Poate că sunt puncte de vedere diferite la această masă, dar sunt ferm convins că interesul nostru e acelaşi: Rusia să nu câştige acest război.
Atât Macron, cât și ceilalți lideri europeni prezenți la cel de al cincilea Summit al Comunității Politice Europene atrag atenția că, în contextul unei viitoare politici externe americane mai izolaționiste, Europa trebuie să dovedească faptul că e unită.
Gazda summitului este premierul conservator ungar Viktor Orban, aflat în conflict cu Bruxellesul şi apropiat al lui Trump.
Simultan are loc cel de al cincilea Summit al Comunităţii Politice Europene, la care participă și președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski.
De altfel, ajutorul militar pentru Ucraina va fi cap de afiș, afirmă surse de presă de la Budapesta.
După instalarea lui Trump la Casa Albă este posibil ca asistența americană să scadă, iar europenii analizează modalitățile prin care pot suplini eventualul gol lăsat de americani.

