Preşedintele Iohannis a participat, în Spania, la Summitul Comunităţii Politice Europene. A fost prezent și liderul de la Kiev, în timp ce președinții turc și azer și-au anulat participarea
La Granada s-au pus bazele viitorului Uniunii Europene, la cea mai importantă reuniune din cadrul președinției spaniole: Summitul Comunității Politice. La întrunire au participat lideri din peste 40 de state. Președintele Klaus Iohannis a adus în discuție problemele de securitate de la graniță generate de atacurile ruse asupra porturilor din Ucraina. Proiectul de pace, tranziția ecologică și digitală, schimbările climatice și pactul pentru migrație au fost de asemenea teme importante, pe ordinea de zi.
5 October 2023, 07:15