Inundaţii în Spania. Sunt peste 150 de morţi. Pedro Sachez: Cel mai important lucru este ca cetățenii să fie conștienți că DANA nu s-a încheiat

31 October 2024, 16:41 (actualizat 1 November 2024, 07:15)

În Spania e o luptă la limită împotriva morţii. Echipele de salvare fac şi imposibilul să salveze cat mai mulţi oameni. Unii sunt blocaţi fără apă, fără telefoane, alţii sunt blocaţi la etajele superioare ale clădirilor, alţii nu au supravieţuit. Sunt peste 150 de morţi şi ministrul Transporturilor se teme că bilanţul e mult mai mare pentru că dimensiunea dezastrului abia acum este evaluată.

De sus, nenorocirea care s-a abătut asupra spaniolilor are imaginea infernului în care coboară pompierii ca să salveze suflete.

Ce poartă-n braţe acest salvator este un copilaş de numai un an.

Şi povestea continuă. Din uşa elicopterului, zăresc oamenii în nevoie.

La sol drumurile continuă să fie blocate de maşinile luate pe sus de viituri. Dar sunt maşini rămase pe autostrăzile care duc la Valencia.

Sunt cel puţin 5000 de vehicule, iar oamenii care au supravieţuit furtunii în maşini aşteaptă de 48 de ore ajutorul autorităţilor. Nu au apă şi nici mâncare. Nu pot cumpăra nimic din benzinăriile din apropiere pentru ca staţiile nu au electricitate, prin urmare, terminalele pentru carduri sunt moarte.

Prioritatea este eliberarea şoselelor pentru a putea fluidiza transferul ajutoarelor. Sunt însă multe drumuri pur şi simplu rupte şi regiuni întregi unde nu se poate ajunge decât cu elicopterul.

Oamenii s-au mobilizat. Cei în putere scot de prin case mobile, electrocasnice, toate au devenit în câteva ore un morman de gunoi.

Cel mai mare stadion din Valencia s-a transformat în centrul de colectare şi distribuire a ajutoarelor. Cei mai puţin afectaţi aduc ce pot. Acolo a ajuns şi premierul Pedro Sanchez.

Pedro Sachez: Cel mai important lucru este ca cetățenii să fie conștienți că Dana nu s-a încheiat. Nu s-a terminat. Agenția de Meteorologie emite alerte în anumite provincii ale Regiunii Valencia şi în teritorii ale Spaniei.

Armata este alături de pompierii care merg din casă în casă fie caute supravieţuitori, fie să ajute al evacuarea apei din subsoluri. Acolo unde se poate, sunt aduse generatoare pentru că în continuare sunt mii de oameni fără electricitate.

Prioritatea echipelor este să găsească victimele, în viaţă sau nu. Parcarea tribunalului din Valencia serveşte drept morgă acum. Asta în timp ce guvernul promite că va pune la bătaie toate resursele statului pentru reconstrucţia regiunii.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite