NATO: Militarii nord-coreeni au ajuns în Kursk. Mark Rutte: Un pericol pentru securitatea euroatlantică

28 October 2024, 22:07

NATO confirmă că trupe nord-coreene au ajuns în zona Kursk din Rusia și vor fi implicate în luptele împotriva Ucrainei. Mark Rutte, secretar general al Alianței, a discutat cu oficiali sud-coreeni, inclusiv cu șefi ai serviciilor secrete de la Seul, dar și cu ministrul ucrainean al Apărării. Deocamdată nu s-a luat nicio decizie în privința reacției Coreei de Sud sau a aliaților.

Potrivit presei occidentale, în Kursk sunt câteva mii de militari nord coreeni. Împreună cu ei, regimul comunist de la Phenian ar fi trimis și circa 70 de ofițeri superiori, care vor coordona trupele în mod direct.

Kursk e o zonă sensibilă pentru ruși: armata ucraineană a întreprins nenumărate raiduri și a ocupat localități întregi.

Mark Rutte, secretar general NATO: Pot confirma că militari nord-coreeni au fost trimişi în Rusia şi că unităţi militare nord-coreene au fost desfăşurate în regiunea Kursk. Desfăşurarea de trupe nord-coreene reprezintă unu: o escaladare semnificativă a implicării constante a Coreii de Nord în războiului ilegal declanşat de Rusia. Doi: o nouă încălcare a rezoluţiilor Consiliului de Securitate ONU. Şi trei: o extindere periculoasă a războiului dus de Rusia. NATO cere Rusiei şi Coreii de Nord să pună capăt imediat acestor acţiuni. Adâncirea cooperării militare dintre Rusia şi Coreea de Nord e o ameninţare atât pentru securitatea zonei Indo-Pacific, cât şi pentru securitatea euroatlantică.

Coreea de Nord ar urma să trimită, în total, în jur de 12 mii de militari, pentru a-i ajuta pe ruși în războiul împotriva Ucrainei. Analiștii sunt de părere că aceștia vor acționa separat de ruși, coordonați doar de ofițerii nord coreeni.

Iar acest lucru va fi un dezastru pentru trupe. Fragili fizic, slab antrenați și neavând cunoștințe de tehnică militară avansată, nord coreenii vor fi carne de tun, spun experții militari.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite