”Festivalul recoltei” din Giroc, eveniment caritabil. Organizatorii strâng bani pentru a construi un centru destinat victimelor violenței domestice

27 October 2024, 19:23

Din belşugul toamnei, o asociație caritabilă vrea să strângă fondurile necesare ca să ridice un centru pentru victimele violenței domestice. Aşa că a organizat lângă Timișoara, la Giroc, ”Festivalul recoltei”. Şi i-a îmbiat pe vizitatori cu preparate care mai de care mai gustoase, dar și cu un spectacol de muzică populară.

A fost mobilizare generală în localitatea timișeană, Giroc. Sute de localnici au dat o mână de ajutor pentru o cauză nobilă. De la voluntari la gospodine și bucătari, cu toții au adus la cea de-a doua ediție a Festivalului Recoltei ce au avut mai bun în gospodărie.

Părintele Marius Șonea își dorește ca, prin intermediul Asociației “Sfântul Dimitrie” să poată construi un adăpost pentru victimele abuzului și violentei domestice. Așa că, toți banii strânși vor fi folosiți pentru asta.

Preotul Marius Șonea, preşedintele Asociaţiei Filantropice “Sf. Dimitrie” Giroc: “În primul rând toți cei care se implică aduc o parte din sufletul lor și din puterea lor pentru cei care au nevoie. Când suntem unul lângă celălalt, împreună putem ridica acest centru și continua proiectele asociației care nu sunt puține și care se desfășoară pe tot parcursul anului.”

Sute de oameni au răspuns apelului făcut de Asociația Filantropică “Sfântul Dimitrie”. Cei care doresc să susțină cauza Asociației Filantropice Ortodoxe “Sfântul Dimitrie” pot ajuta prin donații în contul asociației: RO69BRDE360SV66342483600

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite