Un nor toxic de dioxid de sulf, provocat de erupţia unui vulcan din Islanda, a ajuns deasupra Europei
Un nor toxic de dioxid de sulf provocat de erupţia unui vulcan din Islanda a ajuns deasupra Europei.
Mai exact în regiuni din nordul şi vestul continentului. Sateliţii Agenţiei pentru schimbări climatice au arătat că emisiile de gaz sunt la o altitudine de 5 până la 8 kilometri.
Vestea bună este că norul toxic nu va avea efecte negative asupra calităţii aerului sau a sănătăţii oamenilor.

