Transport special pentru astronauții blocați în spațiu de aproape trei luni

Stația Spațială Internațională/Foto: nasa.gov
17 August 2024, 16:56 (actualizat 17 August 2024, 17:00)

O navă spațială a livrat alimente, combustibil și alte provizii pentru astronauții care au rămas blocați la Stația Spațială Internațională de aproape trei luni.

Cei doi astronauți americani, care plecaseră într-o misiune de doar opt zile, nu au reușit să se întoarcă inapoi pe Pământ din cauza unor probleme la propulsoarele navei.

Din această cauză, NASA și Boeing, compania care a proiectat nava, au fost nevoite să extindă misiunea astronauților pentru a analiza și remedia problemele tehnice.

CITEȘTE ȘI: Cei doi astronauți americani blocați la bordul Stației Spațiale Internaționale s-ar putea întoarce pe Pământ abia în februarie

Butch Wilmore și Sunita Williams, veterani ai zborurilor orbitale, au părăsit Terra pe 5 iunie. Ar fi trebuit să rămână la bordul Stației Spațiale Internaționale timp de 8 zile. Însă capsula Boeing Starliner, care i-a dus la bordul stației, are probleme la sistemul de propulsie și pierde heliu. Astfel, cei doi sunt blocați în spațiu.

Acum, NASA trebuie să decidă dacă riscă întoarcerea lor tot la bordul Starliner sau dacă apelează la compania rivală, SpaceX, a lui Elon Musk.

Doar că zborul SpaceX de întoarcere are loc abia în februarie, anul viitor.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite