Turiști cu toxiinfecție alimentară, într-un hotel din Mamaia. Cinci persoane au ajuns la spital
15 turiști cazați într-un hotel din stațiunea Mamaia au avut nevoie de îngrijiri medicale după ce au prezentat simptome de toxiinfecție alimentară. Mai multe echipaje de la ambulanță au fost chemate de urgență și le-au oferit asistență turiștilor. Cinci dintre aceștia au ajuns la spital. Hotelul în care au mâncat fusese amendat la mijlocul lunii iulie pentru deficiențe legate de igienă.
Unii turiști s-au simțit rău imediat după ce au mâncat micul dejun, în incinta hotelului. Nu au dat atenție stărilor, însă acestea s-au accentuat după câteva ore.
Doi adulți, care veniseră la mare cu un copil de patru ani, au sunat la 112 pentru că se simțeau din ce în ce mai rău. Când au ajuns echipajele medicale, 15 persoane au avut nevoie de îngrijiri. Toate prezentau simptome specifice toxiinfecției alimentare.
Ana Maria Stoica, purtător de cuvânt, ISU Dobrogea: La fața locului, în urma triajului, au fost transportate la spital 5 persoane, 3 adulți și 2 minori, iar asistate la fața locului e medicul coordonator au fost 9 adulți și un minor.
Unitatea hotelieră a fost verificată de reprezentanții protecției Consumatorului și Direcției Sanitar-Veterinare. În urmă cu două săptămâni, locația fusese sancționată cu 10 mii de lei pentru deficiențe legate de igienă.
Sandu Tolea, coordonator comandamentul Litoral 2024: De dimineață, din nou echipa din comandament a mers acolo. Faptul că agentul economic nu a ținut cont de recomandările Direcției Sanitar Veterinare a fost din nou amendat cu 10 mii de lei și i s-a întrerupt activitatea.
Cristina Schipor, director DSP, Constanța: Am deschis o anchetă. S-au prelevat probe atât de alimente, cât și de apă. Azi dimineața iarăși am fost acolo și am luat probe de la personalul care deservește în bucătărie. La această unitate nu se servește decât micul dejun.
Unitatea de cazare în care turiștii s-au simțit rău are trei stele și se află în centrul stațiunii Mamaia. O noapte de cazare costă aproape 500 de lei.
În urma verificărilor, autoritățile vor stabili exact ce aliment a provocat stările de rău turiștilor. Conform unor surse, produsul nociv ar fi un suc obținut dintr-un sirop, care ar fi trebuit păstrat la o temperatură de sub 20 de grade.

