Alertă sanitară în Dâmboviţa. 41 de persoane, între care doi copii, au ajuns la spital după o petrecere la un restaurant din Onceşti

10 May 2026, 08:57 (actualizat 10 May 2026, 18:13)

Alertă sanitară în Dâmboviţa. Zeci de persoane care petreceau într-un salon de evenimente din Onceşti au acuzat simptome de toxiinfecţie alimentară. A fost activat planul roşu de intervenţie şi au fost trimise acolo zeci de echipaje SMURD şi de ambulante. 41 de persoane, printre care şi doi copii, au ajuns la spital. Activitatea restaurantului a fost suspendata iar acum se aşteptă rezultatele probelor alimentare. Poliţiştii au deschis un dosar penal pentru vătămare corporală din culpă.

La salonul de evenimente din Onceşti au avut loc două evenimente noaptea trecută. Petrecerile la care participau 300 de persoane s-au terminat brusc după ce unora li s-a făcut rău.

Numărul mare de persoane afectate a impus activarea planului roşu de intervenţie. Zeci de echipaje medicale au fost trimise în ajutor.

41 de oameni au ajuns la spital însă niciunul nu a rămas internat.

La un control de urgenţă, inspectorii sanitari au descoperit igienă deficitară, personal cu răni la mâini, 5 angajaţi cu ziua care nu aveau controlul medical efectuat şi absența probelor de laborator pentru prăjituri și tort.  Au prelevat 16 probe alimentare.

Inspectorii au suspendat activitatea restaurantului din Onceşti. Patronul a spus că va transmite un punct de vedere după ce se va stabili cauza îmbolnăvirii oamenilor.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite

Cele mai citite pe aceeași temă