Transplant de os femural, premieră naţională la un spital din Oradea. Pacienta a suferit în copilărie o fractură la femurul stâng
Premieră națională la un spital privat din Oradea. Un medic specializat în Franţa a realizat un transplant osos de la un donator, pentru tratarea unei tumori osoase agresive. Intervenţia a decurs fără probleme, iar pacienta, o tânără de 32 de ani, se simte bine.
Problemele tinerei operate au apărut în copilărie, când a suferit prima fractură la femurul stâng. Iar de atunci fracturile și operațiile s-au ținut lanț. Tânăra a trecut prin multe intervenții chirurgicale, din cauza unei formațiuni tumorale agresive.
Mama tinerei a aflat de medicul Adrian Khal şi i-a cerut ajutorul. Procedura a implicat rezecția femurului afectat de leziunea tumorală și reconstrucția osoasă. Medicul lucrează în paralel la Spitalul Universitar din Marsilia.
Dr. ADYB ADRIAN KHAL- medic chirurg: O patologie osoasă complexă cu o identitate particulară. Ea nu e în sfera oncologică, dar tumorile osoase benigne se încadrează de multe ori în chirurgii complexe.
A fost aleasă această procedură pentru că o reconstrucție biologică se integrează mai usor în organismul uman, există o toleranță ridicată, durata de viață este mai mare decât cea a unei proteze, iar costurile sunt semnificativ mai mici.
Dr. ADYB ADRIAN KHAL – medic chirurg: Este vorba de o rezectie extensivă a femurului undeva spre 28 de cm. Interventia a fost de 7 ore jumătate. E premieră pentru că acest os a venit din Franta. Am reușit să salvăm capital osos. Nu a fost nicio complicație.
Pacienta a stat 2 zile la terapie intensivă, dar acum se simte bine si privește cu optimism spre viitor.
Tumorile osoase maligne sunt rare, dar pot deveni extrem de agresive. În schimb, tumorile benigne sunt frecvente, nu pun viața pacientului în pericol, dar îi pot afecta calitatea vieții.

