Spectacol de primăvară la Oradea: au înflorit magnoliile seculare din parcul Palatului Baroc

9 April 2026, 13:32

Este un adevărat spectacol al primăverii în parcul Palatului Baroc din Oradea, unde au înflorit magnoliile seculare. Localnici și turiști deopotrivă vin să admire florile și să surprindă în imagini frumusețea locului.

Magnoliile din parcul Palatului Baroc au peste 100 de ani, iar în fiecare primăvară transformă zona într-un punct de atracție pentru orădeni, dar și pentru vizitatori.

„Extraordinar de frumoase! De aceea am venit să vizităm aici. În fiecare an venim.”

„Este o atracție turistică foarte frumoasă la noi, în Oradea. Am vrut neapărat să prindem lalelele și magnoliile înflorite.”

„Am ales acest loc pentru că mi se pare cel mai frumos parc din Oradea. Cred că aici ies cele mai frumoase poze din oraș.”

„Am venit să admirăm peisajul, florile și magnoliile în mod special. Este o grădină deosebită.”

În Palatul Baroc își are sediul Episcopia Romano-Catolică de Oradea, iar parcul din jurul impresionantului edificiu aparține instituției eclesiastice. Deși este o proprietate privată, spațiul este deschis vizitatorilor.

Bocskei László – episcop, Episcopia Romano-Catolică de Oradea: „Cred că putem oferi oamenilor puțină lumină, mai ales în această perioadă destul de tulbure în care trăim cu toții. Iar când vorbesc despre lumină, mă gândesc și la atmosfera pascală pe care o trăim în aceste zile.”

Magnolia, apreciată pentru florile sale decorative, este originară din zonele tropicale, în special din Asia de Sud-Est și din America Centrală și de Sud.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite