Juniorii medaliați la Campionatele Europene de Înot de la Vilnius s-au întors acasă

9 July 2024, 08:41 (actualizat 9 July 2024, 08:51)

Un adevărat tezaur lituanian! România s-a întors cu nu mai puțin de șapte medalii de la Europenele de Juniori de la Vilnius și privește cu încredere și către viitorul acestui sport!

Delegația României de natație a revenit de la Campionatul European de Juniori de la Vilnius, unde tricolorii au obținut locul patru în clasamenul națiunilor, cu nu mai puțin de șapte medalii cucerite.

Noile stele ale natatiei românești sunt Robert Badea, Vlad Mihalache și Daria Silișteanu, care au obținut titluri europene.

Vlad Mihalache, înotător: A fost o experiență de neuitat, m-a ajutat foarte mult și galeria și sentimentul a fost de o întreagă expoeriență în bazin și mi-a plăcut foarte mult.

Robert Badea, înotător: Eu m-am dus fără așteptări, în mare parte. Și faptul că m-am întors cu medalii este partea a doua și sunt foarte fericit, mai ales pentru echipa mea, sunt fericit că am reușit să îmi împing limitele și am reușit niște timpi extraordinari.

Aissia Prisecariu, înotătoare: Mă așteptam la o medalie, îmi doream foarte mult și mă bucur pentru acest rezultat.

Camelia Potec, președinte Federația Română de Natație și Pentatlon Modern: Este adevărat că aveau potențial și știam de acest potențial al lor de a câștiga și de a se lupta în foarte multe probe la medalii, dar una este să vezi potențialul, să-l cunoști și asta este să vezi pe viu aceste lupte, mai ales că patru dintre ele au fost câștigate de sportivii noștri.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite