Cod galben de caniculă şi disconfort termic ridicat. Temperaturile ar putea depăşi 40 de grade Celsius ziua, iar nopțile vor fi tropicale

7 July 2024, 11:43 (actualizat 7 July 2024, 19:25)

A fost o zi caniculară azi în sudul şi vestul ţării, dar ce e mai rău urmează. Luni va fi cod galben de caniculă în mai bine de jumătate din teritoriu, iar meteorologii spun că temperaturile ar putea depăşi chiar pragul de 40 de grade Celsius. O nouă cupolă de foc va acoperi România, iar după temperaturile extreme din timpul zilei vor urma nopţile tropicale. Astăzi, nouă judeţe din sud şi vest au fost sub atenţionare cod galben de caniculă, iar temperaturile au urcat spre 36 de grade Celsius. Oamenii au căutat tot felul de metode de a scăpa de arşiţă.

Meteorologii au emis, duminică, o atenţionare Cod galben de caniculă şi disconfort termic ridicat, valabilă pe parcursul zilei de duminică în nouă judeţe din vestul şi sudul ţării.

Luni, valul de căldură va cuprinde mai bine de jumătate din țară, potrivit unei noi atenționări ANM.

Conform prognozei emise de Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM), în Crişana, Banat, jumătatea de sud a Olteniei, precum şi în sud-vestul Munteniei, local va fi caniculă cu temperaturi maxime de 35 – 36 de grade Celsius. Disconfortul termic va fi ridicat, astfel indicele temperatură-umezeală (ITU), pe arii restrânse, va atinge sau va depăşi uşor pragul critic de 80 de unităţi.

Judeţele avertizate de meteorologi sunt: Arad, Bihor, Caraş-Severin, Dolj, Giurgiu, Mehedinţi, Olt, Timiş şi Teleorman.

Luni, 8 iulie, valul de căldură se va extinde în mai bine de jumătate de țară: în Crișana, Banat, Oltenia, Muntenia, Dobrogea continentală și jumătatea de sud a Moldovei, unde va fi caniculă și disconfort termic ridicat. Temperaturile maxime vor fi de 35 – 37 de grade, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va atinge și local va depăși ușor pragul critic de 80 de unități.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite