Statul se împrumută tot mai mult de la populație. Suma a ajuns la 10% din totalul împrumuturilor
În vizorul Finanţelor sunt, mai nou, şi banii românilor din diaspora. Economiștii spun că s-a ajuns aici pentru că gaura de la bugetul de stat e tot mai mare, iar condițiile de împrumut de la persoanele fizice sunt mai avantajoase decât de la bănci sau de la alți creditori instituționali.
Numai în ultimii șase ani, statul a împrumutat de la populație peste 70 de miliarde de lei, prin programele Tezaur și Fidelis. În schimbul sumelor, autoritățile oferă dobânzi cuprinse între 4 și 7%, în funcție de moneda în care s-au emis titlurile de stat, dar și de perioada împrumuturilor.
Din cele peste 70 de miliarde de lei, luate cu împrumut de la populație, din 2018 și până în prezent, prin programele “Tezaur” și “Fidelis”, statul mai are de rambursat peste 40 de miliarde de lei. De la începutul anului, sumele împrumutate de la persoanele fizice au ajuns la 14 miliarde de lei, ceea ce reprezintă un nou record.
Alin Andrieș, secretar de stat, MFP: Anul acesta, 10% din împrumuturile contractate de către Trezoreria Statului au fost reprezentate de instrumente adresate persoanelor fizice. Nu au o destinație specială, ci ele sunt pentru a acoperi cheltuielile la nivelul bugetului de stat.
Autoritățile vor să se împrumute și mai mult de la populație, anul acesta.
Numărul emisiunilor de titluri de stat, prin programul Fidelis, va crește de la patru, la șase. Economiștii spun că e o consecință a faptului că gaura de la bugetul de stat a crescut la peste 60 de miliarde de lei, numai în primele cinci luni.
Flavius Jakubowicz, vicepreședinte, Asociația Analiștilor Financiar-Bancari din România: Statul este mult mai interesat să se împrumute de la populație. Firește, una este să te împrumuți de la un creditor care în esență nu are o forță, nu este o instituție, nu îți pune niciun fel de condiție (…) Una este să te duci la bănci sau instituții de finanțare internaționale care, firește, sunt acoperite de niște instrumente juridice.
Autoritățile iau în calcul să se împrumute și de la românii din străinătate.
Ștefan Nanu, director general, Trezoreria Statului: Avem un proiect la care lucrăm în momentul de față. Va fi pe Tezaur această posibilitate și considerăm că odată adresată și diaspora, potențialul e uriaș. Din perspectiva noastră, această problemă a capacității rambursării nu se pune.
Părerile sunt împărțite, în rândurile cetățenilor, în ceea ce privește oportunitatea de a împrumuta statul.
În primele cinci luni, deficitul bugetar a urcat la 3,40% din PIB. Asta în condițiile în care ținta stabilită pentru tot anul, prin legea bugetului de stat, e de 5%.

