Cel puţin opt morţi după ce un incendiu a cuprins un institut de cercetare în domeniul electronicii, în apropiere de Moscova
Două persoane au sărit în gol de la ultimele etaje ale unui fost institut rusesc de cercetare în domeniul electronicii, o clădire cu opt etaje cuprinsă de flăcări, şi cel puţin alte şase persoane au murit în incendiu luni, a anunţat agenţia de presă de stat TASS – relatează Reuters.
Patru etaje ale clădirii au ars complet şi nu se cunoaşte numărul exact al răniţilor. Din zona incendiului, în apropiere de Moscova, se degaja un fum negru.
Serviciile de intervenţie au raportat o explozie în clădire. Cauza ar fi fost o butelie de gaz. Operaţiunile de salvare continuă, dar sunt îngreunate de temperatura ridicată şi de fumul dens.
Imagini difuzate de canalul Telegram 112 au arătat unele dintre persoane spărgând geamurile în timp ce fum negru ieşea din clădire şi flăcările mistuiau etajele inferioare.
“Potrivit informaţiilor preliminare, mai sunt 9 persoane în clădire”, declarase mai devreme ministerul pentru situaţii de urgenţă.
Cel puţin o persoană a fost salvată de serviciile de pompieri, a precizat ministerul.
Majoritatea spaţiilor din clădirea mistuită de flăcări, în care în trecut a funcţionat Institutul de Cercetare Platan, sunt închiriate. Clădirea nu a mai fost verificată din 2017 în ceea ce priveşte siguranţa la incendiu.

