Un bărbat a fost arestat, după atacul asupra premierului Danemarcei, Mette Frederiksen. Liderii europeni condamnă violenţa
Un bărbat a fost arestat după ce a atacat-o vineri pe Mette Frederiksen, în centrul orașului Copenhaga, scrie The Guardian.
Suspectul este un bărbat în vârstă de 39 de ani, care va fi prezentat în faţa unei instanţe, sâmbătă, pentru o audiere preliminară, transmite Reuters.
Nu este clar dacă Frederiksen a fost rănită de atacator. Biroul prim-ministrului a declarat că Frederiksen a fost „șocată de incident”, dar nu a oferit mai multe detalii.
“Premierul Mette Frederiksen a fost lovită de un bărbat vineri seară pe Kultorvet, în Copenhaga. Bărbatul a fost ulterior arestat”, se arată în comunicat.
Poliția din capitala daneză a precizat că incidentul a avut loc pe Kultorvet, o piață pietonală din centrul orașului.
“Am făcut o arestare în acest caz, pe care îl investigăm în prezent. Deocamdată, nu avem alte comentarii sau observații pe această temă”, a precizat poliția pe X.
Atacul împotriva lui Frederiksen are loc în contextul în care 450 de milioane de cetățeni din cele 27 de state membre ale UE merg la urne pentru a alege peste 700 de membri ai Parlamentului European.
De asemenea, are loc la doar câteva săptămâni după ce premierul Slovaciei, Robert Fico, a fost împușcat și în contextul în care în Franța, Germania și în alte țări se înregistrează o creștere a violențelor politice de nivel scăzut și a amenințărilor împotriva candidaților, primarilor și oficialilor aleși.
Lideri danezi și-au exprimat indignarea față de atac.
Pelle Dragsted, un purtător de cuvânt al Alianței Roșu-Verde din opoziție, a descris atacul ca fiind „îngrozitor și complet inacceptabil”.
Ministrul Morten Bødskov a descris incidentul ca fiind „complet nebunesc”, în timp ce Morten Messerschmidt, președintele partidului anti-imigranți Danish People’s, a declarat: „Violența nu este niciodată în regulă”.
Liderii europeni au condamnat atacul
Ursula von der Leyen, președintele Comisiei Europene și candidatul principal al Partidului Popular European de centru-dreapta la alegerile europene, și-a exprimat indignarea.
„Condamn acest act josnic, care contravine tuturor lucrurilor în care credem și pentru care luptăm în Europa”, a declarat ea, urându-i premierului danez „putere și curaj – știu că aveți multe din ambele”.
Președintele Consiliului European, Charles Michel, s-a declarat „indignat” de atacul „îngrozitor”, adăugând: „Nu am avut timp să mă gândesc la asta: „Condamn cu fermitate acest act laș de agresiune”.
Premierul Suediei, Ulf Kristersson, a declarat: “Mette este o colegă foarte bună și un partener înțelept. Sper din toată inima că este nevătămată.
“Un atac asupra unui lider ales în mod democratic este, de asemenea, un atac asupra democrației noastre. În această seară, gândurile mele și ale familiei sunt alături de ea.”
Președintele Parlamentului European, Roberta Metsola, a scris: „Atacul din această seară asupra premierului danez este îngrozitor. Violența nu-și are locul în politică. Rămâi puternică, Mette!”, a adăugat ea.
Premierul Finlandei, Petteri Orpo, a declarat că este „profund șocat de agresiunea asupra colegei mele”.
“Condamn cu fermitate orice formă de violență împotriva liderilor aleși în mod democratic în societățile noastre libere. Gândurile mele sunt alături de dumneavoastră și vă doresc putere în aceste momente dificile”, a spus el.
Premierul Letoniei, Evika Siliņa, a declarat, de asemenea, că este „profund șocată”.
Grupul Socialiștilor și Democraților din Parlamentul European a declarat că este alături de Frederiksen – un social-democrat – și de poporul danez.
“Actele de violență sunt întotdeauna un atac împotriva democrației. Nu ne vom lăsa intimidați”, a declarat grupul.Stefan Löfven, președintele Partidului Socialiștilor Europeni (PES), a declarat:”Întreaga comunitate PES este alături de Mette și de familia ei.Condamnăm acest atac fără sens. Violența politică nu trebuie să aibă loc în societățile noastre”.

