Ministrul polonez de Externe: SUA vor lovi trupele rusești din Ucraina dacă Moscova va folosi arme nucleare
Ministrul polonez de Externe, Radoslaw Sikorski, a declarat într-un interviu publicat pe 25 mai că SUA a transmis Rusiei că, dacă va folosi arme nucleare, va exista un răspuns american cu arme convenționale asupra forțelor rusești din Ucraina, scrie The Kyiv Independent.
Președintele rus Vladimir Putin a ameninţat în mod repetat Ucraina și Occidentul cu armele nucleare.
“Americanii le-au spus rușilor că, dacă folosiţi o bombă nucleară, chiar dacă nu omoară pe nimeni, vă vom lovi toate țintele (pozițiile) din Ucraina cu arme convenționale, le vom distruge pe toate”, a declarat Sikorski pentru The Guardian.
Sikorski a adăugat că atât China, cât și India au avertizat Rusia să nu folosească arme nucleare.
“Și nu este o joacă de copii, pentru că dacă acest tabu (de a folosi arme nucleare) va fi încălcat, la fel ca și tabu-ul schimbării granițele prin forță, China știe că Japonia și Coreea (de Sud) nu vor asta degeaba” a spus Radoslaw Sikorski.
Sikorski a mai spus că susține încetarea restricțiilor privind utilizarea de către Ucraina a armelor occidentale pentru a lovi ținte din Rusia, reluând comentarii similare făcute recent de secretarul general al NATO, Jens Stoltenberg, de secretarul de stat american Antony Blinken și de importanți oficiali americani.
În timp ce Polonia și-a crescut cheltuielile militare la 4% din PIB, Sikorski a declarat că mai sunt încă multe de făcut.
Înainte de războiul din Ucraina, Polonia și-a concentrat în principal cheltuielile pentru apărare pe tehnologia avansată a armelor, a spus Sikorski.
“Abia acum redescoperim că, de fapt, este nevoie doar de milioane de cochilii. Ai nevoie și de volume mari de lucruri de joasă tehnologie.””Este evident că Europa a rămas în urmă, iar baza de apărare, tehnologică și industrială a UE suferă din cauza anilor de investiții insuficiente”, a adăugat el.

