Zaibăr acasă la Nea Mărin. Festival de produse tradiţionale în Băileşti
Fete și băieţi în costume populare, însoțiţi de un car alegoric, au trecut prin oraş să anunţe festivalul. În faţa Casei Memoriale Amza Pellea s-a dat cep la primul butoi cu vin în cinstea celui care a făcut din zaibăr marcă pentru oraşul natal, Băileşti. Alaiul a pornit apoi spre centrul oraşului, unde a început degustarea de vinuri, în ambianţa cântecelor lăutăreşti.
Bucatele tradiţionale, la care s-au întrecut gospodinele din Băileşti şi din comunele învecinate, i-au îmbiat pe trecători.
Festivalul a continuat cu premierea celui mai bun zaibăr. Oamenii au petrecut cu vin, pastramă de oaie şi muzică.

