„Noaptea Muzeelor”, eveniment cu participare redusă a instituțiilor de cultură. Angajații au boicotat acțiunea în proporție de 80 la sută, nemulțumiți de salariile mici
Noaptea Albă a Muzeelor s-a transformat în noaptea instituţiilor de cultură închise. În Capitală, cele mai reprezentative muzee au avut program normal şi au închis porţile înainte de apusul soarelui.
În Piaţa Victoriei, angajaţi ai muzeelor din Capitală şi din ţară au protestat în faţa Guvernului pentru a cere salarii mai mari. Liderii sindicali au anunţat că 80% dintre salariaţi au boicotat Noaptea Muzeelor. Cu toate acestea, au fost şi multe instituţii de cultură care au primit vizitatori, chiar şi după miezul nopţii.
Muzeele administrate de Ministerul Culturii au boicotat evenimentul si nu au participat la „Noaptea Muzeelor”. Cozile interminabile de la muzeul Antipa au dispărut, anul acesta, pentru că ușile au fost închise.
Supărat ca instituția este închisă, un bucureștean a aruncat cu pietre în ușile muzeului și a spart unul dintre geamuri. Politia a fost alertată de paznicii muzeului. Dezamăgiți au fost si alți oameni care au venit să viziteze Muzeul Țăranului Român. Programul de pe site-ul oficial al evenimentului nu a coincis cu realitatea.
În timp ce oamenii căutau instituțiile de cultură deschise, zeci de angajati ai muzeelor, unii veniți din țară, își strigau nemulțumirile în fața Guvernului.
Pentru iubitorii de teatru, a fost ocazia perfectă să afle secretele meseriei de actor, dar și istoria unora dintre teatrele din București. Teatrul Nottara a organizat tururi ghidate, iar unii dintre actori au povestit picanterii din întâmplările de pe scenă.
Cozi imenze au fost, însă, la Ateneul Român. Zeci de oameni au venit să vadă una dintre cele mai frumoase clădiri ale Bucureștiului. Și au fost impresionați de arhitectură și picturi. Este al doilea an consecutiv când Ateneul Român și-a deschis porțile pentru public până târziu în noapte.
Și muzeul Căilor Ferate a atras zeci de pasionați. Din fericire pentru ei, coada a mers repede așa că nu au avut mult de așteptat. Au aflat istoria transportului pe căile ferate din România.
„Noaptea Muzeelor” este un proiect al Uniunii Europene și se desfășoară simultan în toate ţările din Europa.
Multe muzee din ţară au fost, totuşi, deschise, azi-noapte! Vizitatorii au venit să se bucure de ocazia de a le vedea gratuit. Pentru mulţi, Noaptea Muzeelor a devenit în timp un eveniment monden. Oamenii se adună în grupuri, socializează şi vizitează rând pe rând muzeele pe care le găsesc deschise.
La Piatra Neamț, Muzeul de Etnografie, Muzeul Cucuteni și Muzeul de Artă, dar și celelalte secții ale muzeului din județ au rămas deschise pentru public, în Noaptea Muzeelor. Totuși instituțiile au fost deschise doar până la ora 22.00.
Angajații din muzeele deschise sunt de acord cu protestul colegilor din țară și cu revendicările acestora.
Gălățenii s-au bucurat de o ieșire altfel la lăsarea întunericului. Casa Cuza a fost în mare sărbătoare. După 7 ani în care a fost închisă pentru reabilitare, acum și-a deschis porțile.
În Galați, mai multe muzee se află în proces de reabilitare și sunt închise până la finalizarea lucrărilor.

