Un incendiu a izbucnit la o hală din Ploieşti. Mesaj RO-ALERT din cauza fumului. 20 de persoane s-au autoevacuat

10 May 2024, 11:22 (actualizat 10 May 2024, 11:45)

O hală din cartierul ploieştean Nuci a fost cuprinsă, vineri, de un incendiu. Întrucât focul se manifestă cu degajare masivă de fum, a fost transmis un mesaj RO-ALERT pentru municipiul Ploieşti. Incendiul a fost lichidat, a anunţat Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Prahova.

20 de lucrători s-au autoevacuat și nu sunt raportate victime, a precizat Inspectoratul General pentru Situaţii de Urgenţă. Hala are aproximativ 2.000 mp.

Conform sursei citate, au ars deşeuri petroliere dintr-un rezervor subteran, suprafaţa exterioară a acestuia fiind de aproximativ 100 mp.

La faţa locului au intervenit 33 de subofiţeri şi 4 ofiţeri.

ISU precizează că se acţionează cu ventilator de capacitate mare pentru evacuarea fumului din interior.

La faţa locului s-a intervenit și cu 6 autospeciale de stingere, o autospecială de salvare de la înălţime, un echipaj SMURD şi două autospeciale de primă intervenţie şi comandă.

Din cauza degajărilor mari de fum, a fost emis un mesaj de avertizare a populației din zonă prin sistemul RO-ALERT.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite