Mii de spanioli au ieşit în stradă, supăraţi că premierul Pedro Sanchez ar putea renunţa la funcţie. Se așteaptă o declarație a sa
Şeful Guvernului nu a mai apărut în public în ultimele zile după ce şi-a anulat agenda oficială. Astăzi, luni, expiră timpul de reflecție și ar trebui să anunțe ce decizie a luat.
Poporul unit, niciodată nu va fi învins!
Cu mai puțin de 24 de ore înainte de anunțul lui Pedro Sanchez, mii de oameni au ieșit în Madrid în semn de susținere și pentru a-i cere să nu renunțe la funcție.
O mare de oameni a inundat centrul Madridului, din Atocha până la Palatul Congresului, cu pancarte în mâini pe care scria “Da! Rămâi! Nu renunța!”.
Mulți însă sunt pesimiști în privința anunțului, după cele 4 zile de reflecție.
Nu cred că este posibil să iasă să spună: aici nu s-a întâmplat nimic, mergem înainte, deloc. Și atunci altă opțiune este să convoace alegeri generale, dar până pe 29 mai nu este posibil.
E foarte dificil, dar sper să rămână.
Eu cred că va rămâne, cu tot sprijinul pe care îl are.
Ar fi bine să rămână, altfel o să cădem în dizgrație.
Guvernul a anunțat că în cursul zilei, premierul va susține o declarație de presă și nu o conferință, așa cum anunțase inițial. Decizia de a se gândi dacă mai rămâne sau nu în fruntea executivului a venit după acuzațiile de trafic de influență asupra soției sale.

