Primii pacienți sunt tratați în spitalul construit în totalitate din donații de Asociația Dăruiește Viață. ”Sperăm ca părinții să nu-și mai dorească să plece în străinătate”

16 April 2024, 14:47 (actualizat 16 April 2024, 19:57)

Primii pacienți sunt deja tratați în noul spital de la Marie Curie construit în totalitate din donații. Încă de săptămâna trecută, copiii internați la neurochirurgie, chirurgie și terapie intensivă au fost transferați din clădirea veche a spitalului în saloane noi cu dotări performante pentru că micii pacienți să fie tratați în cele mai bune condiții.

Marți dimineața au fost mutați și copiii din secția de oncologie. În total 50 de copii sunt tratați în noua unitate medicală construită de Asociația Dăruiește Viață.

Radu Spătaru, director medical: Pacienții din secțiile relocate respectiv oncologie, neurochirurgie și chirurgie sunt acum în clădirea nouă. Vorbim de aproximativ 50 de pacienți.

350 de mii de donatori și 8 mii de firme au contribuit la construirea spitalului, o investiție de 53 de milioane de euro.

Oana Gheorghiu, fondatoare ”Dăruiește Viața”: Este primul bloc operator exclusiv în sticlă, material care limitează maximum infecțiile nosocomiale, are toate dotările secolului acesta. Totul este digitalizat în blocul operator, are acest sistem de ventilație care asigură filtrarea aerului.

Spitalul are aproape 200 de paturi, bloc operator, spații de joacă și un cinematograf, dotări care să-i ajute pe copiii bolnavi și aparținatorii lor să depășească mai repede perioada grea prin care trec.

Carmen Uscatu, fondatoare ”Dăruiește Viața”: Este primul spital în care copiii vor putea fi tratați în același loc de echipe mulți disciplinare. Acest loc este un loc al speranței, sperăm ca părinții să nu-și mai dorească să plece în străinătate și să vină să-și trateze copilul aici, să putem să creștem rata de supraviețuire de la 70% la media europeană de 81%.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite