Castelul de apă din centrul Slatinei a fost demolat. Imagini spectaculoase

12 April 2024, 08:10 (actualizat 12 April 2024, 08:18)

Castelul de apă din centrul Slatinei a fost pus la pământ, după 50 de ani. Construcţia, înaltă de aproape 40 de metri și nefolosită de peste 35 de ani, se deteriorase şi reprezenta un real pericol pentru locuitorii din zonă.

Demolarea a durat câteva ore și, pentru a proteja clădirile aflate în apropiere, nu s-a optat pentru implozie, ci a fost pusă la pământ prin ruperea structurii de rezistență de la baza construcției.

Săptămânile trecute a fost îndepărtată cupola turnului, însă operaţiunile de demolare au început încă din luna februarie. Atunci un muncitor care manevra o macara a murit strivit de brațul utilajului.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite