Rusia a interzis intrarea în ţară a 227 de cetăţeni ai SUA, printre care se numără și purtătorul de cuvânt al Departamentului de Stat
Rusia a interzis intrarea în ţară a 227 de cetăţeni ai Statelor Unite ale Americii, între care şi purtătorul de cuvânt al Departamentului de Stat, Matthew Miller, a anunţat astăzi Ministerul rus de Externe, citat de Reuters.
Măsura, publicată pe pagina de internet a ministerului, îi vizează de asemenea pe adjuncţi ai miniştrilor Comerţului, Apărării şi Energiei din SUA, precum şi pe fostul ambasador american în Rusia, John Sullivan.
De la începutul războiului din Ucraina, la sfârşitul lui februarie 2022, Moscova a impus – în mod esenţialmente simbolic – interdicţii de intrare pentru mii de politicieni, jurnalişti şi alţi reprezentanţi ai Occidentului, acuzându-i de acţiuni şi declaraţii “rusofobe”, aminteşte Reuters.
Preluare: Agerpres

